Jesteś tutaj: Home

Enea chce dogadać się z Bydgoszczą w sprawie placówek opiekuńczych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 26 maj 2023 08:31

Na środowej sesji Rady Miasta prezydent Rafał Bruski zadeklarował, że Bydgoszcz więcej niż 790 zł + VAT za MWh w placówkach opiekuńczo-wychowawczych nie zapłaci, choć na fakturach jest stawka 1.334 zł + VAT. Sprawa najprawdopodobniej do sądu jednak nie trafi, bo w czwartek otrzymaliśmy oświadczenie od Enea, że zostaną podjęte działania, aby rozliczać samorządy według korzystnych dla nich zasad.

 

Poszło o to, że o ile od stycznia do marca Bydgoski Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy płacił za prąd 790 zł + VAT za MWh, to w kwietniu rachunek wyniósł już 1.334 zł +VAT, jednocześnie operator domagał się wyrównania do tej kwoty za okres styczeń – marzec. Ratusz kwestionuje tą stawkę głównie z tego powodu, że według ustawy samorządy powinny płacić maksymalnie 785 zł + VAT za MWh. Enea początkowo tłumaczyła to, że taryfy G nie wchodzą w ustawową cenę maksymalną.

 

- Przepraszamy za zaistniałą sytuację. Jest ona wynikiem błędu technicznego związanego z istotnymi trudnościami w interpretacji zapisów Ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz Ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku – poinformowała na w czwartek rzecznik Enea - Enea, w trosce o Klientów – aby zapewnić poprawność rozliczeń jednostkom samorządu terytorialnego, w zakresie, w jakim jednostki te kwalifikowane są jako odbiorcy energii elektrycznej z grup taryfowych G – wystąpiła do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z prośbą o interpretację zapisów Ustawy. Spółce zależy na tym, aby jednostki samorządu terytorialnego mogły być rozliczane w sposób najbardziej dla nich korzystny.


Od lipca powinno być jeszcze taniej

Umowę Bydgoszcz z Enea ma zawartą do końca czerwca, trwa obecnie przetarg na dostawę energii elektrycznej od lipca do końca roku, dla taryfy G najtańszą ofertę zaoferowała Enea w kwocie 805 zł z VAT. Jeżeli ta oferta będzie wybrana Bydgoszcz zapłaci m.in. za Bydgoski Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy jeszcze mniej niż wynika z maksymalnych cen ustawowych.

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica