Jesteś tutaj: Home

Bydgoszcz przyjęła SUMP. Co dalej z koleją metropolitalną?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 25 maj 2023 00:35

W środę Rada Miasta Bydgoszczy niemal jednomyślnie przyjęła plan mobilności SUMP (z angielskiego Substainable Urban Plan Mobility), tego typu dokumenty w samorządach Europy Zachodniej funkcjonują od wielu lat, w Polsce, w tym Bydgoszczy jest to nasz debiut, wymuszony przez Komisję Europejską (dokument niezbędny dla pozyskania funduszy europejskich na zadania infrastrukturalne). SUMP ma przede wszystkim wskazanie kierunków mobilności przemieszczania się mieszkańców w Bydgoskim Obszarze Funkcjonalnym.

 

SUMP opracowany został dla bydgoskiego obszaru metropolitalnego, stając się pierwszą tak spójną wizją dla tego obszaru, prezentującą kierunki rozwoju. SUMP zakłada, że rdzeniem komunikacyjnym metropolii będzie bydgoska komunikacja tramwajowa, która w najbliższych latach ma zostać rozbudowana o kolejne odcinki.

 

Wiceprezydent Maria Wasiak wielokrotnie zaznaczała w dyskusji, że rozwój kolei będzie ważny dla tego obszaru, ale w SUMP za dużo się o tym nie pisze, bowiem rozbudowa infrastruktury kolejowej wykracza poza kompetencje Bydgoszczy i gmin tworzących Metropolię Bydgoszcz. Dokument ma być jednak spójny z potencjalnymi możliwościami rozwoju infrastruktury kolejowej. W SUMP wskazuje się, że kolej powinna odgrywać większą rolę w przemieszczaniu się mieszkańców.

 

Radni SUMP uchwalili niemal jednomyślnie, przeciwko był tylko radny Krystian Frelichowski z PiS, który nie był zadowolony z promowaniem rozwoju infrastruktury rowerowej. Po Bydgoszczy SUMP musi przyjąć każda z gmin oraz powiaty tworzące Metropolię Bydgoszcz.

 

Co dalej z Bydgoską Koleją Metropolitalną?

Niedosyt części środowisk może wywołać nieujęcie w tym dokumencie wizji rozwoju kolei dojazdowej. Wiceprezydent Wasiak we wtorek na komisji przyznała, że nie ujęto żadnych inwestycji kolejowych, bowiem ich zaawansowanie (w realizacji Samorządu Województwa) jest na tyle małe, że nie można uwzględniać ich w treści SUMP.

 

Prezydent Wasiak w rozmowie z nami wyraziła chęć dyskusji o budowaniu Bydgoskiej Kolei Metropolitalnej, wymaga to jednak pozyskania danych, które mogą być gromadzone na poziomie wojewódzkim oraz centralnym. Zamierzamy jako Portal Kujawski włączyć się w poszukiwanie tych danych, aby mimo wszystko tematu rozwoju o kolej metropolitalną nie zamykać, tym bardziej że SUMP sam wskazuje na potrzebę większego wykorzystania kolei.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP