Jesteś tutaj: Home

Bydgoszcz nie zapłaci wyższych rachunków za prąd w domach pomocy społecznej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 24 maj 2023 11:36

W kwietniu informowaliśmy o tym, że Bydgoski Zakład Pielęgnacyno-Opiekuńczy, ale także inne tego typu jednostki podlegające Miastu Bydgoszcz, otrzymują od Enea faktury według stawki 1.334 zł + VAT za MWh, choć według ustawy samorządy powinny płacić maksymalnie 785 zł + VAT. Enea przyjmuje narrację, że taryfa G11 nie jest objęta ustawową ceną maksymalną. Na środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy prezydent Rafał Bruski zapowiedział, że Bydgoszcz zapłaci nie więcej niż 790 zł + VAT.

Z informacji przedstawionej na sesji Rady Miasta Bydgoszczy wynika, że początkowo Enea w okresie styczeń – marzec wystawiała faktury według stawki 790 zł + VAT. W kwietniu Enea zmieniła jednak interpretację taryfy ustanawiając stawkę 1.334 zł + VAT, z wyrównaniem od stycznia, zatem za okres styczeń – marzec Bydgoszcz musi dopłacić.

 

- Podjąłem decyzję, że płacimy po dotychczasowej cenie, jest to zagrożone naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. Ja to biorę na siebie – zapowiedział prezydent Rafał Bruski na Radzie Miasta.

 

Od lipca powinno być taniej

Umowa Miasta z Enea obowiązuje do końca czerwca. Obecnie trwa postępowanie przetargowe na okres lipiec – grudzień, od kilku dni znamy oferty, tam Enea zaproponowała dla taryfy G11 805 zł już z VAT.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP