Jesteś tutaj: Home

Kujawsko-pomorskie nie zalicza się już do najsłabiej rozwiniętych regionów w Europie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 25 maj 2023 17:25
RCI2022 RCI2022

Komisja Europejska opublikowała najnowszy raport rankingu konkurencyjności regionów RCI2022, publikowany jest co trzy lata i ma obrazować konkurencyjność jeżeli chodzi o poziom życia regionów Unii Europejskiej na poziomie statystycznym NUTS2 – w Polsce na tym poziomie znajdują się województwa.

 

Najnowsza edycja RCI opiera się o zmienioną metodologię, ale pierwsza ważna informacja jaka się pojawia to taka, że osiągnęliśmy 82,1% średniej poziomu życia w UE. Jeszcze w 2019 roku było to 75,9%, a w 2016 poniżej 70%. Jak spojrzymy na Europę to w TOP5 regionów aż 4 są z Holandii, z Ultrechtem na czele z 150,9% średniej UE. Ostatnie 10 regionów to z kolei głównie Rumunia, ale są też jednostki z Grecji i Rumuni. Kujawsko-pomorskie plasuje się na 171 pozycji na 234.

 

Patrząc tak ogólnie na Europę to życie w kujawsko-pomorskim nadal znacznie odbiega od poziomu w Holandii, w Belgii, w Niemczech i Skandynawii, wyraźnie wyprzedza nas też Francja, choć już mniej niż podane wcześniej państwa, część regionów Hiszpanii jest lepiej od nas rozwinięta, ale część już niekoniecznie, podobnie ma sytuacja we Włoszech, gdzie lepiej wypada od naszego regionu północna część Włoch, ale już południe ma wyraźnie gorsze wskaźniki. Lepiej radzą sobie też państwa bałtyckie, w szczególności Estonia, choć Litwa i Łotwa ma też lepsze wyniki, również Czesi wypadają lepiej. W przypadku Słowacji i Węgier, to poza regionami stołecznymi to polskie regiony radzą sobie lepiej. Grecja, Rumunia i Bułgaria zamykają stawkę.

 

 

Włoskie Campania, Sycylia i przylegające regiony zatrzymały się na poziomie podobnym w jakim znajdowaliśmy się w 2016 roku. Wyraźnie wyprzedzamy też Andalucie w południowej Hiszpanii, mamy też lepsze wskaźniki niż region centralny Hiszpanii Castylia, przy czym Madryt jest wyodrębniony.

 

W dużej mierze widzimy, że konkurencyjność wszystkich polskich regionów rośnie, nie licząc Warszawy, to najlepiej prezentują się Małopolska, Śląsk i Pomorskie z ponad 90% średniej unijnej. Kujawsko-pomorskie, żeby nie było samych zachwytów, zajmuje 4-miejsce od końca na równi z zachodniopomorskim.

 

Co mówi raport o naszym regionie?

Raport RCI2022 powstał w oparciu o analizę wielu elementów życia – naszym największym atutem jest edukacja, która stanowi ponad 134% średniej unijnej, jest to jednak jedyna dziedzina życie, gdzie wypadamy lepiej niż średnia – szkolnictwo wyższe oceniono na 97%. Naszą piętą Achillesową jest otoczenie biznesowe – zaledwie 25% średniej UE, wielkość gospodarki oceniono a zaledwie 42,1%, poziom infrastruktury 58,9%. Nie są powodem do zachwytu też dane dotyczące innowacyjności – 65,7% oraz służby zdrowia – 67,3%.