Jesteś tutaj: Home

Marszałek wzywa do walki o zmianę przebiegu Kolei Dużych Prędkości

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 17 maj 2023 18:07

O tym, że planowany przebieg Kolei Dużych Prędkości pomiędzy CPK i Gdańskiem nie jest w pełni satysfakcjonujący dla dużej części kujawsko-pomorskiego wskazywaliśmy wiele razy, z większych ośrodków kolej powyżej 200 km/h obejmie jedynie Grudziądz, choć i tutaj planuje się niewiele postojów, zatem większość pociągów relacji CPK – Trójmiasto w kujawsko-pomorskim nie zatrzyma się ani razu. Próbę walki o zmianę planowanego przebiegu podejmuje marszałek Piotr Całbecki, który w środę zorganizował konferencję.

Na konferencję zaproszono branżowych ekspertów, zaproszony był też główny koordynator z ramienia rządu do projektu szybkiej kolei czyli minister Marcin Horała, który ostatecznie jednak nie dotarł. Przybyło też część samorządowców. Obecni byli też m.in. związkowcy i przedstawiciele pracodawców.

 

Spotkanie w Toruniu było inauguracją dalszych działań, wynikająca z niego konkluzja jest taka, że należy na nowo zaprojektować przebieg kolei dużych prędkości, aby bieg on w przebiegu Włocławek – Toruń – Bydgoszcz – Grudziądz. O ile te ośrodki są i tak już ze sobą skomunikowane, to miałaby być to zupełnie nowa linia, projektowana na prędkości powyżej 200 km/h.

 

W obecnym przebiegu maksymalne możliwe prędkości nie przekroczą 160 km/h, a na wielu fragmentach geometria torów nie pozwala nawet na taki standard.