Jesteś tutaj: Home

Fitch wyraźnie wskazuje, że sytuacja finansowa Bydgoszczy jest lepsza od Torunia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 16 maj 2023 16:47

O tym, że sytuacja finansowa Bydgoszczy jest lepsza niż Torunia pokazują suche liczby, oba miasta mają podobne zadłużenie na poziomie 1 mld zł (na koniec 2022 roku) w przypadku Bydgoszczy jest ona o kilkadziesiąt milionów niższe, przy czym tegoroczne planowane dochody budżetu Bydgoszcz przekraczają 2,4 mld zł, a Torunia są o miliard niższe. Zatem Toruń ma dług na poziomie rocznych dochodów, gdy Bydgoszcz ma jeszcze miliard w zanadrzu. Ostatnio kondycję finansową obu miast oceniała też agencja Fitch Rating.

 

Wiarygodność finansową Bydgoszczy Fitch ocenił jako BBB+ w perspektywie stabilnej, przed reformami Polskiego Ładu Bydgoszcz miała nawet ocenę na poziomie A-. Perspektywa stabilna oznacza, że jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego to obniżki tej oceny nie należy się spodziewać.

 

Toruń otrzymał z kolei ocenę BBB, już bez plusa, w perspektywie negatywnej, czyli ryzyko obniżenia oceny ratingowej jest traktowane jako prawdopodobne. Podobnej wielkości ośrodki jak Rzeszów czy Częstochowa otrzymały BBB w perspektywie stabilnej.

 

Analitycy Fitch szacują, że w latach 2024-2027 średnia nadwyżka operacyjna Torunia powinna wynosić 97 mln zł rocznie (w latach 2018-2022 przed Polskim Ładem było to średnio 140 mln zł rocznie). Jeżeli chodzi o Bydgoszcz tutaj w latach 2024-2027 prognoza jest na poziomie 126 mln zł, średnia sprzed Polskiego Ładu to 268 mln zł.