Jesteś tutaj: Home

Urząd Marszałkowski ogłosił pierwszy konkurs na środki europejskie z nowej perspektywy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 09 maj 2023 17:22

Obecnie znajdujemy się w dość szczególnym momencie jeżeli chodzi o wydatkowanie środków europejskich, do końca tego roku rozliczane są środki ze starej perspektywy finansowej Unii Europejskiej 2014-2020, które obecnie są głównym oczkiem uwagi, ale też w tym roku pojawią się pierwsze środki z nowej perspektywy 2021-2027 (z rozliczeniem do 2030 roku). 28 kwietnia 2023 roku to w pewnym sensie data historyczna dla województwa, bowiem tego dnia ogłoszono pierwszy nabór wniosków dla perspektywy 2021-2027.

Nabór ten dotyczy rozwoju sieci kanalizacyjnych i wodociągowych, dedykowany jest samorządom oraz związkom międzygminnym. W tym programie mamy prawie 47 mln zł do wydatkowania z Unii Europejskiej. Nabór zakończy się w czerwcu.

 

Kolejne nabory ruszą w czerwcu, wtedy planowany jest nabór na budowę obwodnic oraz zakup taboru dla komunikacji miejskich, czyli mówimy o dość dużych projektach. 30 czerwca przewiduje się też ogłosić nabór na dofinansowanie zakupu taboru kolejowego, w tym wypadku można jednak przewidzieć, że beneficjentem tego naboru będzie Województwo Kujawsko-Pomorskie, które obecnie prowadzi już przetarg na nowe pociągi.

 

Województwo Kujawsko-Pomorskie w ramach swojego programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza ma do dyspozycji ponad 1,8 mld euro, do tego jak w poniedziałek informował minister Grzegorz Puda, administracja rządowa dorzuci 300 mln zł na wkład własny do tych projektów. Na ten rok są dość spore ambicje, aby ogłosić nabór na prawie 900 mln euro, czyli 48% alokacji. Te środki byłyby jednak głównie wydatkowane w kolejnych latach.