Jesteś tutaj: Home

Fragment Bydgoszczy w ogrodzie w Mannheim

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 10 maj 2023 06:54
Fragment Bydgoszczy w ogrodzie w Mannheim Fot: mannheim.de

W niemieckim Mannheim otwarto w weekend Ogród Miast Bliźniaczych, tę inicjatywę przygotowywano właściwie od 2021 roku. W ogrodzie znajdziemy m.in. ławkę podobną do tej z bydgoskiego Starego Rynku oraz roślinność zaczerpniętą z bydgoskich parków. Tematycznie Bydgoszcz prezentowana jest jako miasto muzyki i sztuki.

Obok Bydgoszczy, Mannheim sympatzują też m.in.: izraelska Hajfa (miasto portowe), stolica Mołdawii Kiszyniów, niemiecka Riesa, Tulon we Francji, Kłajpeda na Litwie (miasto portowe), a także chińskie miasto Zhenjiang.

 

- Ogród jest widocznym symbolem bliskich związków Mannheim z naszymi miastami partnerskimi na całym świecie i podkreśla wielkie znaczenie stosunków międzynarodowych dla naszego miasta – mówił w sobotę burmistrz Mannheim Peter Kurz.

 

„Garten der Partnerstädte“, czyli ,,Ogród Miast Bliźniaczych” powstał na terenie Lusenparku. Luisenpark powstał w niemieckim Mannheim pod koniec XIX wieku, w dużej mierze dzięki darowiźnie jaką przekazał miastu Carl William Cassimir Fox.

 

Polskie korzenie w Mannheim może mieć ponad 20 tys. mieszkańców, a to wszystko z uwagi zakwaterowania w tym miejscu robotników przymusowych po II wojnie światowej. Z uwagi na zainstalowanie w Polsce władzy przez komunistów, wielu Polaków pozostało w tym mieście, w szczególności, że znajdowały się tam amerykańskie wojska, które chętnie zatrudniały Polaków jako personel cywilny.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP