Jesteś tutaj: Home

Prąd do oświetlania bydgoskich ulic najprawdopodobniej będzie wytarzany w spalarni ProNatury

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 09 maj 2023 00:33

Umowa z Enea dotycząca oświetlenia ulic w Bydgoszczy  kończy się z końcem czerwca. W poniedziałek dokonano otwarcia w przetargu na dostawę energii na potrzeby oświetlenia od lipca do końca roku, z uwględnieniem niektórych gmin tworzących Metropolię Bydgoszcz – najtańszą ofertę złożyła ProNatura, która w procesie spalania odpadów produkuje energię elektryczną. Jeżeli ta oferta zostanie wybrana to Bydgoszcz i jej sąsiedzi nieco zaoszczędzą.

 

Obowiązująca do końca czerwca oferta Enea zakłada ponad 1,6 tys. zł za MWh energii, przy czym z uwagi na obowiązującą ustawę mrożącą ceny energii jest to maksymalnie 785 zł + VAT za MWh, tyle też obecnie bydgoski samorząd płaci. Oferta ProNatury podzielona przez prognozowany wolumen wynosi 728 zł już z VAT-em, czyli jest o 80 zł na MWh tańsza, zatem przy jej wyborze samorządy z Bydgoskiej Grupy Zakupowej łącznie mogą zaoszczędzić prawie 800 tys. zł.

 

Oferta Enea złożona w tym przetargu jest wyższa i opiewa na 971 zł z VAT. Jest ona jednak i tak znacznie niższa niż oferty Enea składane w warunkach poza wolnym rynkiem.

 

W drugiej połowie maja powinniśmy poznać oferty na dostawę kompleksową prądu dla Bydgoskiej Grupy Zakupowej na okres od lipca do końca czerwca 2024 roku.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica