Jesteś tutaj: Home

Nowa Lewica i Platforma Obywatelska 1 maja apelują do rządu o uruchomienie Krajowego Programu Odbudowy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 01 maj 2023 14:32

1 maja jest dniem wolnym od pracy za sprawą popularnego Święta Pracy, tego dnia co roku przypada też kolejna rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Bydgoska Lewica tradycyjnie zebrała się na Placu Wolności na 1-majowej manifestacji, w tym roku głównie skupiają się jednak wszyscy na Warszawie, stąd też frekwencja nie była specjalnie dużą. Z kolei działacze bydgoskiej Platformy Obywatelskiej i młodzieżowej Nowej Generacji na Wyspie Młyńskiej podkreślali korzyści obecności Polski w Unii Europejskiej.

Lewicowe obchody do m.in. przypomnienie o tym, że wciąż dochodzi do łamania praw pracowniczych, stąd też walka o prawa pracowników, w której leży geneza ustanowienia Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy jest istotne. Działacze PO z kolei skupiali się na pokazywaniu inwestycji, które powstały w Bydgoszczy i w okolicy dzięki środkom z Unii Europejskiej – wspomniano chociażby o budowie drogi ekspresowej S5, czy modernizacji Młynów Rothera, przed którymi zresztą odbyła się konferencja prasowa tego środowiska politycznego. Po zakończeniu konferencji rozdawano mieszkańcom okolicznościową pocztówkę.

 

Wspólny przekaz jaki wyszedł z jednego i z drugiego wydarzenia dotyczy natomiast funduszy z Krajowego Programu Odbudowy, na odbudowę europejskich gospodarek po pandemii COVID-19, te środki do Polski póki co jeszcze nie trafiły – Rok 2023 to rok historyczny dla Polski, ten rok historyczny polega na tym, że na jesieni tego roku odbędą się wybory i przed nami duże wyzwanie, czy Polska będzie krajem demokratycznym – mówił na obchodach lewicowych poseł Jan Szopiński – Od blisko dwóch lat czekamy aby do Polski trafiły środki z Krajowego Programu Odbudowy.

 


 

Lewicowe obchody zakończyło tradycyjne złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem, jako gestu hołdu dla ludzi pracy.

 

- 158 mld zł, które czeka w Brukseli, gdybyśmy tylko chcieli się po nie schylić, przestali łamać własna Konstytucje, upartyjniać własne sądy. Jest do wzięcia 158 mld zł, to jest bodajże pół miliarda na każdy polski powiat – podkreślał europoseł Radosław Sikorski pod Młynami Rothera.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica