Jesteś tutaj: Home

Sejmik Województwa opowiada się za Ukrainą w Unii Europejskiej i w NATO

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 25 kwiecień 2023 18:37
Sejmik Województwa opowiada się za Ukrainą w Unii Europejskiej i w NATO Fot: Artem Riasa

Tak zdecydowanej deklaracji Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego jak w poniedziałek 24 kwietnia jeszcze nie wyraził. Jest to następstwo wizyty marszałka Piotra Całbeckiego i wicemarszałka Sławomira Kopyścia na zainicjowanym przez prezydenta Ukrainy Wołodymira Zelenskiego Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych. W tym kongresie uczestniczył też prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

 

W kongresie obok samorządowców z Ukrainy i z Polski, uczestniczyli też samorządowcy z kilkunastu innych państw, głównie Europy, choć byli też Amerykanie.

 

W pełni popieramy treść dokumentu przyjętego w Kijowie podczas Międzynarodowego Szczytu Miast i Regionów. Wyrażamy nadzieję, że rozpoczęta przez Rosję wojna wkrótce zakończy się pełnym zwycięstwem oraz terytorialną suwerennością Ukrainy, a kraj ten stanie się członkiem Unii Europejskiej, mogącym również liczyć na miejsce w NATO – czytamy w uchwale Sejmiku Województwa z 24 kwietnia.

 

- Żebyśmy byli konsekwentni w deklaracjach które wyrażamy, zrobienia wszystkiego żeby Ukraina stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, aby zaległości, które naprawdę widać na Ukrainie, szczególnie teraz po gehennie wojennej jak najszybciej można było nadrobić, przyśpieszyć rozwój Ukrainy – mówi o wizycie w Kijowie marszałek Piotr Całbecki – Płynie stamtąd determinacja i poparcie dla uczestnictwa bezpieczeństwa międzynarodowego, czyli uczestnictwa w NATO.

 

- Pomysł jaki zaproponował pan Andrij Sadowy (od redakcji mer Lwowa), zachęcał do tego, aby polskie miasta, ale nie tylko polskie, bo byli przedstawiciele praktycznie wszystkich krajów europejskich, byli Amerykanie, Kanadyjczycy, byli przedstawiciele Izraela i w swoim sumieniu spojrzeli na mapę Ukrainy i znaleźli sobie partnera. Jako Bydgoszcz mamy dwa miasta miasta partnerskie, województwo ma dwa obwody, pani burmistrz (od redakcji: Solca Kujawskiego) wspomniała, że ma partnera, bo te partnerstwa to jest dla nich danie siły i nadziei, ale realnej pomocy, która będzie potrzebna przy zabieganiu o środki europejskiej – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski - Starajmy się, jeżeli będą na to pozwalały przepisy, dobierać sobie stamtąd partnerów, aby im w przyszłości było łatwiej.

 

Od kilku godzin współpracę partnerską realizuje też Mrocza i Żółwkiew. O tym szerzej w środę. Natomiast jeszcze więcej o Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych powiemy w poniedziałek, w specjalnym wydaniu Przewodnika zagranicznego.