Jesteś tutaj: Home

Ujawnianie fake newsów zdaniem doktora Napiórskiego nie wystarcza

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 25 kwiecień 2023 18:11

W środę w Młynach Rothera gościł historyk kultury doktor Marcin Napiórski, który na co dzień zajmuje się badaniami dotykającymi problemu dezinformacji, teorii spiskowych, czy typowych fake newsów. W czasie otwartego wykładu przekonywał, że bez wejścia w opowieści, które przenoszą teorie spiskowe, trudno będzie przekonać ich wyznawców do faktów naukowych.

 

- Zderzenie z olbrzymim zalewem dezinformacji. Dezinformacji o bardzo nierzeczywistej strukturze, często manipulowanej z zewnątrz, co jesteśmy wstanie dzięki badaniom bardzo wyraźnie odkryć – mówił dr Marcin Napiórski chociażby o dezinformacji dotyczącej szczepień ochronnych, z którymi borykaliśmy się w czasie pandemii - Dzisiaj takie podejście dominujące to oparte na fact checkingu, czyli czekamy aż po drugiej stronie pojawia się jakaś wypowiedź, złapiemy ich za słowo, pokażemy dlaczego to jest fałszywe i dlaczego nie należy się bać np. tej technologii, szczepień.

 

- Fact checking przypomina walkę Heraclesa z Hydrą. Jak obciął jedną głowę to dwie pojawiały się w miejsce odciętej – ocenił dr Napiórski - Musimy się zastanowić, w jaki sposób fakty naukowe, to co jest ważne i co naukowcy poza wszelką wątpliwość ustalili, opowiedzieć ludziom, którzy są sceptyczni, aby to do nich dotarło.

 

Tytuł spotkania z Marcinem Napiórskim brzmiał: ,,Dlaczego potrzebujemy opowieści, żeby uratować świat”, jak tłumaczył w czasie wykładu - Kluczem do tego jest zrozumienie tego jak ważnym nośnikiem przyjmowania informacji są opowieści.


Zdaniem badacza można docierać do takich osób opowieściami o podobnej strukturze jak te będące nośnikiem teorii spiskowych, które przedstawiają fakty naukowe - Potrzebujemy świetnych opowieści, które będą wehikułami, które to DNA faktów przeniosą – podkreślał.

 

Po wykładzie, dla zainteresowanych osób zorganizowano warsztaty o tym jak budować takie opowieści.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica