Jesteś tutaj: Home

Jeżeli radni się zgodzą rewitalizacja Placu Kościeleckich zacznie się w tym roku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 24 kwiecień 2023 06:12

Władze Bydgoszczy do rewitalizacji Placu Kościeleckich zabierają się dłuższego czasu, przed rokiem udało się pozyskać z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych ok. 5 mln zł dotacji, zakładano, iż pozwoli to sfinansować całą inwestycję. Niestabilna sytuacja na rynku budowlanym sprawia, że koszty okazały się znacznie większe, dlatego inwestycja ta pomimo rządowej dotacji była w zawieszeniu.

 

Oferty z pierwszego przetargu poznaliśmy w sierpniu ubiegłego roku, najtańsza przekraczała 14 mln zł, czyli była prawie trzy razy wyższa od pozyskanego dofinansowania. Pod koniec lutego otwarto drugi przetarg, tutaj oferta najtańsza była nieco niższa bo 13,2 mln zł. Ratusz podjął z oferentami dodatkową aukcję, co pozwoliło uzyskać 9,2 mln zł. To nadal znacznie więcej niż rządowe dofinansowanie.

 

Prezydent chce dołożyć

Zastępca prezydenta Michał Sztybel kilka dni temu poinformował, że władze miasta są gotowe dołożyć część środków z budżetu samorządu. Projekt zwiększenia finansowania tej inwestycji o ponad 3,7 mln zł znajduje się w korekcie budżetu miasta, którą w środę będą głosowali radni. Przyjęcie tej uchwały pozwoli prezydentowi wybrać najtańszego oferenta z przetargu i wtedy cały proces inwestycyjny ruszy na dobre.

 

Koncepcja rewitalizacja zakłada znaczne ograniczenie elementów betonowych, w tym charakterystycznych murków, w zamian uporządkowana zostanie zieleń. Rosnące w szpalerze stuletnie kasztanowce pozostaną na swoich miejscach, jednak otoczenie na Placu Kościeleckich zmieni się nie do poznania. Na osi podłużnej znajdzie się alejka spacerowa z nawierzchni mineralnej, która będzie stanowić główny element zagospodarowania podkreślający historyczną osiowość parku. Aby zachować funkcjonalność węzła przesiadkowego zaprojektowano dwa połączenia piesze pomiędzy nowymi lokalizacjami przystanków autobusowych, na których pojawią się nowe wiaty stosowane w strefie staromiejskiej oraz tablice informacyjne. Na 3 tys. metr. kw. placu pojawią się miejsca do wypoczynku, monitoring oraz latarnie uliczne tzw. pastorały bydgoskie. Istniejące betonowe murki zostaną zlikwidowane.

 

Wizualizacje:

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica