Jesteś tutaj: Home

Prezydent Bydgoszczy w Kijowie rozmawia z samorządowcami o odbudowie Ukrainy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 20 kwiecień 2023 11:49
Prezydent Bydgoszczy w Kijowie rozmawia z samorządowcami o odbudowie Ukrainy Fot: Artem Riasa

W Kijowie odbywa się zainicjowany przez prezydenta Ukrainy Wołodymira Zelenskiego Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych, który poświęcony jest zagadnieniom związanym z odbudową Ukrainy. Wśród uczestników tego kongresu jest prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, będący reprezentantem polskich samorządów. Wydarzenie ma charakter międzynarodowy.

 

Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych to organ działający bezpośrednio przy prezydencie Ukrainy. Jest to przede wszystkim platforma do współpracy pomiędzy władzami ukraińskich miast, które z uwagi na czas wojny, w dużej mierze skupia się na przygotowywaniu do powojennego odbudowy kraju.

 

- Dziś mamy już wiele przykładów współpracy, ale wszyscy oczekują od nas bardziej uporządkowanego programu. I mam nadzieję, że właśnie Kongres stanie się takim forum – wyjaśnia Andrij Jermak, szef gabinetu prezydenta Zelenskiego. Miedzynarodowe forum ma pozwolić na wymianę doświadczeń i budowanie współpracy z partnerami miedzynarodowymi. Według szacunków w kijowskim szczycie uczestniczą przedstawiciele 18 państw świata. Oprócz typowo kongresowych spotkań, goście zza granicy odwiedzają różne miejscowości, aby móc zobaczyć skutki rosyjskiej okupacji. Z naszych informacji prezydent Bydgoszczy gościł m.in. w Buczy, gdzie przed rokiem odkryto straszliwe rosyjskie zbrodnie.

 

 

Na zdjęciu prezydent Bruski pojawia się z merami Krzemieńczuka i Czerkas, miast partnerskich Bydgoszczy oraz przewodniczącym Obwodowej Administracji Połtawskiej – odpowiednikiem wojewody.