Jesteś tutaj: Home

Żeby mieszkańcy Bydgoszczy byli dumni ze swojego miasta

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 19 kwiecień 2023 18:01

To główne życzenia jakie płyną z uroczystej sesji Rady Miasta, która odbyła się w 677 rocznicę nadania praw miejskich Bydgoszczy przez króla Kazimierza III Wielkiego. Uroczysta sesja to okazja do wręczenia Medali Kazimierza Wielkiego, w tym roku szczególną rolę odegrały też Laury Andrzeja Szwalbego z okazji obchodzonego w Bydgoszczy roku jego imienia.

 

- Chciałabym życzyć mieszkańcom, aby byli dumni ze swojego miasta. Są ku temu powody – mówiła na otwarciu przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy Monika Matowska - Mieszkańcy Bydgoszczy, kiedy tylko dowiedzieliśmy się o agresji w Ukrainie, z pełnym zaangażowaniem pomogli naszym gościom z Ukrainy. Mieszkańcy coraz chętniej biorą udział w głosowaniach budżetu obywatelskiego, chcą wpływać na swoje miasto i wspólnie z nami je zmieniać.


W tym roku w oczy rzuciła się nieobecność prezydenta Rafała Bruskiego, który uczestniczy w Międzynarodowym Szczycie Miast i Regionów ,,Partnerstwo dla zwycięstwa” w Kijowie.

 

W tym roku Rada Miasta przyznała najwyższe odznaczenia – Medale Kazimierza Wielkiego:
- Krzysztofowi Badowskiemu – promotorowi sportu osób niewidomych;
- ks. Sławomirowi Barowi – proboszczowi bydgoskiej Bazyliki, znanego w całej Polsce z dzieł miłosierdzia;
- dr Wiesławowi Olszewskiemu – byłemu radnemu;
- Moto DawcomUśmiechu – miłośnikom motocykli, organizującym przedsięwzięcia charytatywne;
- Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego;

 

Laur Andrzeja Szwalbego otrzymał prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski, Dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Laur Mariana Rejewskiego dr Adam Kośmieja, pianista, wykładowca Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

 

- Ja tą nagrodę odbieram jako wyraz uznania dla całej załogi naszego szpitala, dla każdego lekarza, pielęgniarki, czy pracownika administracji, którzy codzienną pracą przyczyniają do podnoszenia jakości opieki onkologicznej nad naszymi pacjentami – mówił prof. Janusz Kowalewski, po tym ja odebrał laur - Dla mnie osobiście jest to poważne zobowiązanie, do tego żeby koncentrować się na właściwym traktowaniu naszych pacjentów, na wyznaczaniu nowych standardów europejskich w diagnostyce i leczeniu. Bo tego z pewnością życzyłby sobie pan Andrzej Szwalbe (…) człowiek oddany służbie dla innych.


Uroczystą sesję Rady Miasta ubogacił koncert młodych i perspektywicznych bydgoskich artystów.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica