Jesteś tutaj: Home

Budowa przedszkola w Cielu na razie nie ruszy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 20 kwiecień 2023 07:43

Wójt Białych Błot unieważnił przetarg na budowę przedszkola w Cielu, w tej sprawie nie był wstanie dojść do porozumienia z radnymi, którzy uważali, że przyjęta koncepcja jest za droga oraz opiera się na nienajnowszych źródłach ogrzewania, co zdaniem większości radnych było rozwiązaniem optymalnym. Praktycznie oznacza to, że całe postępowanie przetargowe będzie musiało zostać przeprowadzone na nowo, co wydłuży cały proces inwestycyjny, ale może sprawić, że jak liczą na to radni – inwestycja będzie tańsza i bardziej ekologiczna.

 

Przetarg na budowę przedszkola wójt ogłosił dzień przed wigilią – 24 grudnia. Otwarcie ofert nastąpiło na początku lutego – najtańsza oferta, która przeszła weryfikację opiewała na ponad 17 mln zł, żeby rozstrzygnąć przetarg radni musieliby się zgodzić na zwiększenie finansowania. Temat kilka razy trafiał na sesję, ale nie udało się skłonić radnych do zwiększenia finansowania – radni podnosili na ich zdaniem zbyt drogą koncepcję.

 

Pod koniec marca strony – wójt i radni – uznali, że jeżeli w pierwszej połowie kwietnia nie uda się przekonać wszystkich do realizowanej formuły, to postępowanie będzie trzeba przeprowadzić na nowo, być może przy tej okazji uda się też pozyskać dofinansowanie zewnętrzne. Ostatecznie nie udało się znaleźć komrpomisu, dlatego wójt nie miał wyboru i musiał postępowanie unieważnić.

 

Na dzisiaj konkret mamy taki, że przetarg unieważniono. Zarówno wójt oraz radni chcą, aby w miarę szybko ogłoszono nowy przetarg, zapewne z uwagi na pojawiające się w pierwszym postępowaniu wątpliwości, w nieco innej formule. Być możę najpierw będzie postępowanie na zaprojektowanie, a dopiero potem w osobnym postępowaniu na budowę. Unieważnione postępowanie chciano natomiast zrealizować w ramach procedury zaprojektuj i buduj.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP