Jesteś tutaj: Home

Modernizacja stacji Bydgoszcz Zachód to nie tylko nowy budynek dworca

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 17 kwiecień 2023 09:58

Za kilka tygodni powinna zakończyć się rozpoczęta w ubiegłym roku przebudowa budynku małego dworca, który pełnić będzie głównie rolę poczekali – Bydgoszcz Zachód. PKP PLK planuje również przebudować w nieco dalszej przyszłości perony, głównie z myślą o osobach z ograniczonymi możliwościami ruchowymi. Przy tej okazji spodziewać możemy się też liftingu peronów.

 

Stacja Bydgoszcz Zachód leży przy linii kolejowej nr 18, jest to pierwsza stacja na zachód od dworca Bydgoszcz Główna, prowadząca dalej do Nakła i Piły. PKP PLK w ramach przygotowania tej inwestycji wyłoniło w przetargu wykonawcę na opracowanie dokumentacji projektowej. Zatem nie oznacza to, że za chwilę pojawią się roboty budowlane, ale jest szansa, że za kilka miesięcy zrealizowana będzie również ta inwestycja.

 

Fot: Przemysław Zieliński / PKP PLK

 

Po przebudowie oba perony na przystanku będą wyższe, co ułatwi podróżnym wsiadanie do pociągów jadących w kierunku Piły i centrum Bydgoszczy. Będą nowe wiaty, ławki, poręcze do odpoczynku na stojąco, gabloty na informacje dla pasażerów i rozkłady jazdy oraz oznakowanie, które ułatwi orientację na przystanku. Wymienione zostanie oświetlenie na jaśniejsze i energooszczędne. Wygodny dostęp do peronów, w tym dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, zapewnią nowe dojścia. Dla podróżnych dojeżdżających rowerem zaplanowano stojaki. Zadanie zostanie zrealizowane ze środków „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Zakończenie prac planuje się do końca września 2024 r. - informuje w komunikacie PKP PLK.

 

W planach PKP PLK jest też modernizacja kolejnej stacji na zachód – Osowej Góry, z powodu komplikacji nie ma jednak na dzisiaj jednoznacznego harmonogramu, kiedy ta inwestycja mogłaby zostać z realizowana.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP