Jesteś tutaj: Home

Musimy się uzbroić w cierpliwość w sprawie nowych pociągów dla kujawsko-pomorskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 12 kwiecień 2023 17:46
Musimy się uzbroić w cierpliwość w sprawie nowych pociągów dla kujawsko-pomorskiego Fot: Polregio

Nie poznamy w kwietniu ofert na produkcję nowych elektrycznych pociągów dla województwa kujawsko-pomorskiego. Oferty poznamy najszybciej 17 maja, ich otwarcie jest o tyle ważne, że pozwoli wstępnie ocenić na ile nowych pociągów w naszym województwie możemy liczyć w najbliższych latach. O sprawie piszemy, bowiem będzie to jedna z ważniejszych inwestycji z udziałem środków europejskich do 2030 roku, stąd też warto, aby mieszkańcy trzymali rękę na pulsie.

Ogłoszony w marcu przetarg zakłada zakup od 1 do 7 pociągów, przedział jak widać jest dość szeroki, dużo zależeć będzie od ceny. Pierwszy lub pierwsze dwa pociągi mają być sfinansowane głównie z dotacji rządowej jaką województwo otrzymało przed rokiem z tzw. Polskiego Ładu. Rząd przyznał 65 mln zł. Z otwarcia ofert, które się o miesiąc jak widać przesunęło, będziemy mogli ocenić czy wystarczy to na zakup tylko jednego pojazdu, a może dwóch przy niewielkim wkładzie własnym województwa.

 

Przetarg jest tak skonstruowany, że po jego rozstrzygnięciu, pod koniec bieżącego roku województwo będzie mogło domówić według oferty przetargowej kolejne 5 pociągów. Wstępnie na ich zakup z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej mamy 40 mln euro, czyli prawie 200 mln zł.