Jesteś tutaj: Home

Województwo chce oferować dzieciom pomoc psychiatryczną w każdym powiecie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 11 kwiecień 2023 18:58

Sytuacja w psychiatrii, w szczególności dziecięcej, jest w Polsce bardzo trudna – Samorząd Województwa chce oferować specjalne poradnictwo psychologiczne i psychiatryczne w punktach wsparcia rodziny, które są utworzenie w każdym powiecie województwa kujawsko-pomorskiego.

Wątek dotyczący psychiatrii poruszył na ostatniej sesji Sejmiku Województwa radny Roman Jasiakiewicz, który postulował, aby dodatkowo podjąć programy edukacyjne dla społeczeństwa na temat spektrum autyzmu, które może dotykać w przedszkolach nawet co piątego dziecka. Spektrum autyzmu nie można traktować jako choroby, wiąże się ona po prostu z byciem nieco innym, stąd też niezwykle istotna edukacja społeczna.

 

Marszałek Piotr Całbecki odpowiadając radnemu zgodził się z tym, że trzeba podejmować działania na rzecz wspierania psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej - Chcemy wykorzystać istniejącą sieć punktów, które są zlokalizowane w każdym powiecie. One się nazywają Rodzina w Centrum – mówił marszałek Piotr Całbecki. Te punkty powstały we wszystkich powiatach w ramach unijnego programu - Przy tym programie chcemy usytuować usługę psychologiczną i psychiatryczną, dla dzieci i młodzieży.

Nadzór merytoryczny nad tą działalnością miałyby świadczyć bydgoski szpital oraz wojewódzki psychiatryczny ze Świecia.


Problem braków kadrowych jeżeli chodzi o specjalistów w dziedzinie psychiatrii, z którym boryka się nasz kraj, próbuje się łagodzić we współpracy z bydgoską uczelnią medyczną - Pracujemy z Collegium Medicum nad tym, aby szukać chętnych do tej pracy w specjalizacji psychiatrii dziecięcej, wśród studentów ostatnich lat, fundując odpowiednie stypendia – zapowiedział Całbecki.