Jesteś tutaj: Home

Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Najważniejszy okres w Kościele

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 06 kwiecień 2023 14:44

Wielki Post dobiega końca, dzisiaj przypada Wielki Czwartek, który rozpoczyna okres świętego Triduum Paschalnego – jest to dzień wspomnienia ostatniej wieczerzy, w czasie której Jezus Chrystus ustanowił sakrament kapłaństwa. Po wieczerzy Chrystus zapowiedział co nastąpi w kolejnych dniach mówiąc: Bierzcie i jedzcie z Tego wszyscy: to jest bowiem ciało moje, które za was będzie wydane.


W niedzielę mogliśmy przyjrzeć się temu okresowi liturgicznemu za sprawą odbywających się w różnych miejscach Misteriów Męki Pańskiej. Wydarzenia liturgiczne z Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty to bowiem upamiętnienie konkretnych momentów z drogi krzyżowej Jezusa Chrystusa oraz jego zmartwychpowstania. Dla wyjaśnienia tego konkretniej przygotowaliśmy materiał filmowy:

 

 

Materiał powstał w oparciu o misteria zorganizowane w tym roku w Fordońskiej Dolinie Śmierci i w Kruszwicy.

 

Najbliższe trzy dni nazywane są powszechnie „wielkimi”, gdyż pozwalają przeżyć na nowo centralne wydarzenie naszego Odkupienia. Prowadzą nas ponownie do centrum wiary chrześcijańskiej: do męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Są to dni, które możemy uważać za jeden dzień, gdyż stanowią serce i sedno całego roku liturgicznego, jak również życia Kościoła – mówił w nauce w 2008 roku, papież Benedykt XVI.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica