Jesteś tutaj: Home

Prezydent Ukrainy w Polsce stanął i zaczął bić brawa Polakom

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 05 kwiecień 2023 20:50
Prezydent Ukrainy w Polsce stanął i zaczął bić brawa Polakom Fot: Marek Borawski / KPRP

Z oficjalną wizytą w Polsce przebywa prezydent Ukrainy Wołodymir Zelensi co ma wymiar symboliczny, bowiem z uwagi na toczącą się wojnę rzadko opuszcza on kraj, wizyta w Polsce była na kilka dni wcześniej zapowiedziana, Polskę spotkało też wyróżnienie wygłoszenia przez prezydenta Zelenskiego przemówienia do Polaków na Dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.

- Wielki narodzie polski, wielki narodzie ukraiński – ramię w ramię, zjednoczeni na tym placu duchem wolności, wielkiej historii i chwalebnego zwycięstwa, które razem przybliżamy – zwrócił się Zamku Królewskim, w języku polskim prezydent Zelenski.


Dalsze jego przemówienie odbywało się już w języku ukraińskim – Dla mnie zaszczytem jest być tutaj, kieruję do was słowa wdzięczności i siły. Wdzięczności – bo nie ma już takich momentów, w których bylibyśmy osobno, kiedy nie byli byśmy razem, ukraińskie i polskie serca za jedną wolność, za wzajemną niepodległość obu państw, za naszą wspólną Europę. Za nasz wspólny dom, my zwyciężymy!

 


 

Wystąpienie prezydenta Zelenskiego w Polsce było głównie podziękowaniami dla Polaków za pomoc - Za każdym razem. Kiedy ukraińska flaga wraca na należne jej miejsce na ziemi ukraińskiej, a rosyjscy najeźdźca ucieka, wzmacnia się też flaga polska – zółto-niebiesko oraz biało-czerwony, te cztery kolory są silniejsze od wrogiego trójkoloru. Każdy udane zwycięstwo naszych bohaterów dodaje także bezpieczeństwa polskiej niepodległości. Polskie ,,kraby” w rękach Ukraińców przywracających wolność naszemu narodowi, dodają siły także waszej wolności. Oto co oznacza nasza walka ramię w ramię. Jestem za to wdzięczny każdemu Polakowi, chylę czoła tobie Polsko.

 

W tym momencie prezydent Zelenski na chwilę przerwał przemówienie i zaczął bić brawa.

 

Na zakończenie przemówienia prezydent Wołodymir Zelenski życzył Polakom spokojnych świąt Wielkanocnych.

 

Przed ukraińskim prezydentem głos zabrał prezydent Andrzej Duda - Rosja chce z powrotem rozwijać swoją strefę wpływów. Dzisiaj tymi pierwszymi, którzy stawili jej twardy, zdecydowany opór, jest Ukraina. Dlatego wspieramy Ukrainę i dziękujemy wszystkim, którzy Ukrainę wspierają. I zapewniłem Pana Prezydenta, że będziemy Ukrainę wspierali nadal.

 

W środę prezydent Zelenski spotkał się z prezydentem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim.