Jesteś tutaj: Home

Parkingi przy Grudziądzkiej kosztują prawie 29 tys. zł miesięcznie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 11 kwiecień 2023 07:09

W grudniu utrzymanie parkingu podstrefy C przy ulicy Grudziądzkiej (piętrowego) oraz sąsiadujacego z nim Park&Ride (wówczas wyłączonego z użytku) kosztowało jak wynika z odpowiedzi na interpelacje radnego Szymona Roga 28,9 tys. zł. Gdyby przeliczyć to na parkowania jednogodzinne, to aby budżet miasta wyszedł na zero, musiałoby być ponad 7,6 tys. takich parkowań. Dziennie (bez sobót i niedziel, gdy nie pobiera się opłat) musiałoby być to ponad 350 takich parkowań.

W skali roku, jeżeli stawka 38,9 tys. zł się utrzyma, przyjdzie nam zapłacić przeszło 347 tys. zł. Nie znamy co prawda wpływów z grudnia, ale zakładać można, że był to miesiąc na minusie. Co prawda z miesiąca na miesiąc przybywa samochodów, stąd też rentowność tych parkingów powinna rosnąć, dodatkowo od kilku tygodni mamy w użytku Park&Ride, który w odróżnieniu od podstrefy C oferuje możliwość płacenia kartą.

 

Płatne parkowanie powinno być na plus

W budżecie miasta na 2023 rok zapisano prognozowane wpływy ze strefy płatnego parkowania powyżej 12 mln zł (w 2022 wpływy te wyniosły prawie 11 mln zł), natomiast koszty związane z utrzymaniem sprawności urządzeń (parkomatów) oszacowano nieznacznie powyżej 1,3 mln zł, do tego trzeba doliczyć wspomniane powyżej 300 tys. za utrzymanie parkingu wielopoziomowego. Potencjalne wpływy z Park&Ride wliczane będą do wpływów komunikacji publicznej, więc ten i tak już dodatni bilans teoretycznie może być jeszcze lepszy.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP