Jesteś tutaj: Home

Zarząd Województwa podzielił sporą część środków europejskich na lata 2021-2027 do 2030 roku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 29 marzec 2023 16:15
Urząd Marszałkowski w Toruniu Urząd Marszałkowski w Toruniu

Środków finansowych z nowej perspektywy praktycznie jeszcze nie otrzymaliśmy, w połowie marca Zarząd Województwa opublikował wybór projektów bezkonkursowych, czyli zadań które z dużym prawdopodobieństwem będą niemal pewne uzyskania dofinansowania w następnych latach. Przyglądamy się projektom infrastrukturalnym.

Z programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza, w ramach którego kujawsko-pomorskie z Unii Europejskiej uzyska ponad 1,8 mld euro jako zadania wybrane bez konkursu wskazano zakup 5 nowych pociągów. Przed tygodniem informowaliśmy o ogłoszonym już przetargu na zakup od 1 do 7 pociągów. Przy czym 1 lub 2 (w zależności od ceny oferentów) kupiony ma być ze środków jakie przyznał województwu już rząd z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych – kwota 65 mln zł. Przetarg zakłada, że do końca bieżącego roku województwo może poszerzyć zamówienie o kolejne 5 pociągów, czyli w zamyśle chodzi właśnie o te środki. Na nowy tabor kolejowy w FedKiP mamy zapisane ponad 40 mln euro z Unii Europejskiej.

 

Jeżeli chodzi o projekty drogowe, to na liście bezkonkursowej znalazły się obwodnice: Mogilna (kolejny etap) oraz Trląga. Dalsza modernizacja drogi wojewódzkiej nr 255 pomiędzy Pakością i Strzelnem. Modernizacja dróg wojewódzkich: nr 255 w rejonie Broniewic, Rzadkwinia, drogi nr 534 w okolicach Golubia-Dobrzynia, drogi nr 244 w okolicach Żołędowa, nr 562 w okolica Dyblina a także fragmentów dróg wojewódzkich nr 254, 563 oraz 270.

 

Będzie prowadzony jeszcze nabór konkursowy na inwestycje, jest bowiem do wydatkowania spora pula prawie 60 mln euro na drogi rowerowe.