Jesteś tutaj: Home

Województwo kupuje kolejne pociągi elektryczne – na dzisiaj jednak trudno oszacować ich ilość

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 22 marzec 2023 16:02
ELF2 ELF2 Fot: Polregio

W listopadzie PESA przekazała Województwu Kujawsko-Pomorskiemu 5 elektrycznych zespołów trakcyjnych ELF2, które zostały użyczone spółce PolRegio na świadczenie przewozów na terenie województwa. Tamte pociągi sfinansowano głównie z Unii Europejskiej w ramach kończącej się perspektywy finansowej. W planach jest zakup jednak kolejnych pociągów, na które już rozpisano przetarg.

W ubiegłym roku rząd w ramach programu Polski Ład przyznał Województwu Kujawsko-Pomorskiemu kwotę 65 mln zł na zakup nowych pociągów. 13 marca został ogłoszony przetarg na nowe pociągi, ale nie wskazano jednoznacznie ile będzie to pociągów. Z tytułu postępowania wiemy jedynie, że maksymalnie może być ich 7.

 

Dużo zależeć będzie od ceny

Znacznie więcej możemy wiedzieć 17 kwietnia, na ten dzień zaplanowane jest otwarcie ofert, pod warunkiem, że ten termin nie będzie przesunięty. Po otwarciu ofert dowiemy się jakie są ceny na wolnym rynku.

 

Zamówienie zakłada, że jeżeli w rządowym dofinansowaniu (65 mln zł) uda się kupić dwa pociągi, wówczas zakupione będą dwa. Jeżeli cena jednostkowa znacznie przekroczy 32,5 mln zł, wówczas zakończy się to na jednym pociągu. Przetarg zakłada możliwość także rozszerzenia zamówienia o opcję na kolejne 5 pociągów, decyzję w tej sprawie Województwo jako zamawiający może podjąć do końca tego roku. Poszerzenie zamówienia o te 5 pociągów byłoby możliwe gdyby pozyskano fundusze europejskie z nowej perspektywy finansowej UE.