Jesteś tutaj: Home

Kurdyjski reżyser mający nominację do Oscara odwiedzi Bydgoszcz

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 22 marzec 2023 00:32
Bahman Ghobadi Bahman Ghobadi CC BY 2.5 by Neva Micheva

,,Gdyby żółwie mogły latać” nakręcony w 2004 roku był pierwszym filmem powstałym w Iraku od upadku reżimu Saddama Husajna. W najbliższy piątek 24 marca film ten będzie można zobaczyć w Kinie Orzeł, w obecności reżysera Bahmana Ghobadi (początek seansu: 18:30). Po seansie odbędzie się spotkanie z nim.

 

Ghobadi jest Kurdem, choć w paszporcie ma obywatelstwo irańskie, jego film poświęcony jest problematyce kurdyjskiej, bowiem akcja rozpoczyna się w obozie dla Kurdów przy granicy iracko-tureckiej, tuż przed rozpoczęciem amerykańskiej operacji wojskowej w Iraku, w wyniku której upadnie reżim Husajna. Jest to głównie opowieść o dzieciach.

 

To dzieło filmowe zdobyło szereg nagród od krytyków filmowych od Szklanego Niedźwiedzia za najlepszy film fabularny z Berlina w 2005 roku po LaPieze w Meksyku oraz Złotego Motyla z Iranu.

 

Dzieło Ghobadiego ,,Czas pijanych koni” z 2000 roku zdobyło nominację do Oscara.

 

Reżyser do Bydgoszczy przyjedzie na zaproszenie Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego, będzie to część wystawy ,,Kurdystan Oblicza Trwania”, największej w Europie wystawy kurdyjskich artystów, którą jeszcze do końca marca można oglądać na przestrzeni wystawowej w dawnej galerii Drukarnia przy ulicy Gdańskiej.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP