Jesteś tutaj: Home

Egzaminy na prawo jazdy podrożeją za niecałe dwa tygodnie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 06 marzec 2023 17:51

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że Sejmik Województwa uchwalił podwyżki egzaminów na prawo jazdy dla WORD-ów w Bydgoszczy, w Toruniu, we Włocławku oraz ich oddziałów w Inowrocławiu i Grudziądzu. W piątek uchwała został opublikowana przez wojewodę w Dzienniku Urzędowym, zatem znany jest już jej termin wejścia w życie.

Uchwala w życie wejdzie po 14 dniach o publikacji w Dzienniku Urzędowym, czyli będzie to 17 marca. Od tego momentu za egzamin będzie trzeba zapłacić więcej.

 

Obecnie egzamin na prawo jazdy to cena 30 zł za część teoretyczną i 140 zł za praktyczną – po 17 marca będzie to 50 zł a część teoretyczną i 200 zł za praktyczną. W niektórych kategoriach stawka za egzamin praktyczny ma wynieść 250 zł. Obecnie jeszcze obowiązujące funkcjonują od 2013 roku, przed rokiem dochodziło do akcji protestacyjnych egzaminatorów, którzy wskazywali na zbyt niskie zarobki.

 

Jeszcze nie wszystkie województwa podniosły ceny egzaminów, ale powinno to nastąpić, bowiem samorządowcy chcą równych stawek, aby uniknąć tzw. turystyki egzaminacyjnej, czyli wybieranie przez kandydatów na kierowców tych województw, gdzie egzaminy są tańsze. Uchwalone przed tygodniem stawki dla kujawsko-pomorskiego to maksymalne dopuszczone w ustawie.