Jesteś tutaj: Home

Za dwa tygodnie wprowadzone zostaną stawki maksymalne w taksówkach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 04 marzec 2023 12:31

Od soboty 18 marca wejdzie w życie uchwała Rady Miasta Bydgoszczy, która ustanawia maksymalne stawki za przewozy w taksówkach. Uchwała ta powinna z jednej strony zamrozić stawki na pewnym poziomie, a z drugiej strony ograniczyć zjawisko zawyżonych cen. To właśnie problem, iż niektóre osoby świadczyły przewozy po rażąco zawyżonych stawkach, często wprowadzając konsumentów w błąd, był główną przyczyna, iż ratusz zdecydował się wyjść z inicjatywą wprowadzenia stawek maksymalnych.

22 lutego Rada Miasta Bydgoszczy uchwaliła następujące stawki maksymalne:

W taryfie I (obowiązującej w godzinach 5:00 – 23:00 w dni powszednie) maksymalna stawka za kilometr wynieść może 4,50 zł, opłata początkowa 9 zł oraz godzina postoju 50 zł.

W taryfie II (obowiązującej od 23:00 do 5:00 w dni powszednie oraz w soboty, w niedzielę, w święta, a także 24 i 31 grudnia) opłata za kilometr wynieść może maksymalnie 6,25 zł, natomiast początkowa 9 zł, oraz godzina postoju 50 zł.

 

Uchwałę w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego wojewoda opublikował w czwartek 2 marca, zacznie ona zatem obowiązywać 18 marca (14 dni po publikacji).

 

Warto wspomnieć, że czas postoju to również postój taksówki w korku czy na światłach (liczony proporcjonalnie od stawki godzinowej). Piszemy to, bowiem nie każdy pasażer o tym wie.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: