Jesteś tutaj: Home

Rządowa dotacja nie wystarczy na rewitalizację Placu Kościeleckich

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 01 marzec 2023 14:14
Rządowa dotacja nie wystarczy na rewitalizację Placu Kościeleckich Wizualizacja

Ostatnie dnia lutego poznaliśmy oferty w przetargu na opracowanie rewitalizacji Placu Kościeleckich, na to zadanie Bydgoszcz otrzymała dotację w kwocie ok. 5 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych. Oferty złożone w przetargu są jednak prawie trzy razy wyższe.

 

Jest to drugi przetarg – pierwszy ogłoszono latem, wówczas najtańsza oferta opiewała na 14,4 mln zł, z uwagi na znaczne przekroczenie budżetu ten przetarg unieważniono. Zaraz po tym ogłoszono przetarg na nowo, z jego otwarciem czekano do końca lutego, licząc na poprawienie się sytuacji na rynku budowlanym i na znacznie lepsze oferty. Wpłynęły trzy oferty od ok. 13,3 mln zł do 15,5 mln zł. W porównanie z sierpniem są to lepsze oferty, ale nieznacznie.

 

Realizacja tej inwestycji będzie wymagała dołożenie z budżetu miasta dodatkowo 8 mln zł. Żeby tak się stało radni musieliby uchwalić przesunięcia w budżecie. Na razie ratusz nie zapowiedział co zrobi w tej sytuacji.

 

Od wielu miesięcy w Polsce na rynku zamówień publicznych jest trudna sytuacja, która wynika z inflacji. W praktyce wielu beneficjentów rządowych programów napotyka na te same problemy z ofertami przewyższającymi rządową dotację. Ponadto regulamin rządowych dotacji wymaga od przedsiębiorcy kredytowania inwestycji (zapłata jest dopiero później), co wiąże się z ryzykami biznesowymi, które są wliczane w cenę.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP