Jesteś tutaj: Home

Wkrótce podrożeją egzaminy na prawo jazdy. Kto nie zdąży przed zmianami zapłaci więcej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 27 luty 2023 18:27

W poniedziałek 27 lutego Sejmik Województwa przyjął uchwałę ustanawiające nowe stawki egzaminów na prawo jazdy, które obejmą Wojewódzkie Ośrodki w Bydgoszczy, w Toruniu, we Włocławku oraz ich filie w Grudziądzku i w Inowrocławiu. Nowe stawki mają poprawić wynik ekonomicznych tych ośrodków, które borykają się z wysoką inflacją i wysokimi cenami paliw oraz pozwolić na podniesienie płac dla egzaminatorów.

 

Obecnie egzamin na prawo jazdy to cena 30 zł za część teoretyczną i 140 zł za praktyczną. Zgłoszona na jutrzejszą sesję zakłada podniesienie egzaminu teoretycznego do 50 zł, natomiast praktycznego do 200 zł. W niektórych kategoriach stawka za egzamin praktyczny ma wynieść 250 zł. Będą to maksymalne stawki dozwolone ustawą. Docelowo wszystkie województwa, na mocy uzgodnień między marszałkami mają ustalić takie same stawki, aby uniknąć sytuacji konkurowania między ośrodkami egzaminacyjnymi.

Podobne uchwały podjęło już część województw, pozostałe mają to zrobić w najbliższym czasie. Samorządowcy chcą, aby w całym kraju była jednolita stawka, aby nie było konkurencji cenowej między województwami.

 

Obecnie jeszcze obowiązujące funkcjonują od 2013 roku, przed rokiem dochodziło do akcji protestacyjnych egzaminatorów, którzy wskazywali na zbyt niskie zarobki.

 

Poniedziałkowa uchwała wkrótce wejdzie w życie

W uchwale zapisano, że wejdzie ona w życie 14 dni po publikacji przez wojewodę w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Nastąpić to powinno za kilka dni, najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu – od momentu tej publikacji minie 14 dni.