Jesteś tutaj: Home

Blisko rok Portalu Kujawskiego w wersji ukraińskiej

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 26 luty 2023 17:27

11 marca minie rok od zainaugurowania na łamach Portalu Kujawskiego części portalu prowadzonej w języku ukraińskim – przez ten czas powstało 68 publikacji całkowicie po ukraińsku, stworzyliśmy też czteroodcinkowy cykl cyklu wideoprzewodnika turystycznego po Bydgoszczy w języku ukraińskim. Początkowo intencją tego było pokazanie uchodźcom jak spędzić czas w naszym mieście, ale te publikacje mogą przez wiele lat służyć też na potrzeby promocji turystycznej Bydgoszczy – za współpracę w tym cyklu dziękujemy ByLOT.


Głównym celem utworzenia serwisu ukraińskiego było dotarcie do uchodźców z informacjami praktycznymi. Pokazywaliśmy jednak też inicjatywy polsko-ukraińskie jakie miały miejsce w Bydgoszczy, a także informowaliśmy o inicjatywach samorządu, jak uhonorowanie przez Radę Miasta Bydgoszczy miast Czerkas i Krzemieńćzuka. Gdy w czasie ważnych uroczystości patriotycznych padały np. z ust prezydenta Bydgoszczy słowa nawiązujące do walki Ukraińców z najeźdźcami, to mogli się o tym dowiedzieć z naszych publikacji.

 

 

 

Ważną publikacją było też opublikowanie tłumaczenia (na język polski) wystąpienia prezydenta Ukrainy Wołodymira Zelenskiego w ukraińskim parlamencie, gdzie padły słowa podziękowania dla Bydgoszczy za niesioną pomoc oraz o nowej erze relacji polsko-ukraińskich.

 

Początkowo publikowaliśmy po kilka publikacji w języku ukraińskim na tydzień, wraz z biegiem czasu, gdy uchodźcy się zadomawiali ograniczaliśmy ich ilość. W ostatnim czasie z uwagi na w pewnym sensie wspólne świętowanie tego jak przez rok Ukraina broni się przed Rosją, postanowiliśmy to bardziej zaakcentować.

 

 

Działaliśmy też w drugą stronę pokazując bydgoszczanom co się dzieje na Ukrainie – prowadzimy monitoring wzmianek o Bydgoszczy w ukraińskich środkach przekazu, wiosną pokazywaliśmy jak ukraińskie media pisały o darach z Bydgoszczy, te publikacje pozwalały przekonywać wolontariuszy i darczyńców, że ich pomoc faktycznie dociera. Ostatnio jako jedyni poinformowaliśmy też, że radni Krzemieńczuka oraz Czerkas wystąpili z apelem do prezydenta Zelenskiego o nadanie Bydgoszczy zaszczytnego tytułu Miasta Ratownika.

 

 

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: