Jesteś tutaj: Home

Bydgoski poseł musiał w Sejmie przypomnieć, że Kopernik urodził się w Toruniu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 20 luty 2023 18:35
Bydgoski poseł musiał w Sejmie przypomnieć, że Kopernik urodził się w Toruniu Obraz Jana Matejki

W niedzielę 19 lutego przypadła 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, który zasłynął jako ten, który wstrzymał słońce a ruszył ziemie. Jego odkrycie było przełomem dla światowej nauki.

Kilka dni wcześniej 550. rocznicę jego urodzin uczcił Sejm w okolicznościowym stanowisku. W czasie debaty sejmowej wspomniano o miejscach, gdzie przebywał Kopernik. Z racji braku na sali posłów z Torunia nikt nie upomniał się o podkreślenie miejsca jego urodzenia. Uczynić musiał to dopiero bydgoski poseł Jan Szopiński.

 

- Do pięknych miejsc, w których żył i pracował Mikołaj Kopernik, które padły z tego miejsca, uprzejmie poproszę o dopisanie Torunia. Proszę o to jako mieszkaniec Bydgoszczy, Torunia, w którym urodził się Mikołaj Kopernik – mówił z mównicy sejmowej poseł Jan Szopiński, który zaproponował, aby dzień 19 lutego był świętem państwowym – Chciałem zapytać czy wysoki Sejm nie poszedł by o krok dalej i zaproponować by uchwalić dzień urodzin Mikołaja Kopernika oficjalnym i corocznym świętem upamiętniającym dokonania jednego z największych reformatorów światowej nauki.