Jesteś tutaj: Home

Meteorolodzy: Styczeń był ekstremalnie ciepły

Napisane przez  Redakcja / IMiGW Opublikowano w Regionalne środa, 15 luty 2023 17:22

Z mrozem mieliśmy co prawda w styczniu do czynienia, ale nie za specjalnie ciepło, jak wynika z analizy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej był to 4. najbardziej ciepły styczeń od 1951 roku (momentu prowadzenia pomiarów). Średnia temperatura powietrza w styczniu wyniosła 2,9 stopnica Celsjusza i była o 4 stopnie wyższa od średniej wieloletniej. Ciepły styczeń może przestrzegać nas przed zjawiskami suszowymi w trakcie roku.

Styczeń 2023 roku był też drugim najcieplejszym od 2000 roku, niewiele wyższe temperatury notowano tylko w 2007 roku.

 

Tegoroczny styczeń należy zaliczyć do miesięcy ekstremalnie ciepłych. Najcieplejszym regionem Polski był Pas Wybrzeży i Pobrzeży Południowo-bałtyckich, gdz tam średnia temperatura powie średnia obszarowa temperatura powietrza (3,5°C) była o 3,2 stopnia wyższa od normy, a warunki termiczne sklasyfikowano jako anomalnie ciepłe. Najchłodniejszym regionem były Karpaty – tam średnia temperatura powietrza wyniosła 2,0°C, a warunki termiczne sklasyfikowano jako ekstremalnie ciepłe – informuje IMIGW.

 

Istotną okolicznością suszową jest suma opadów, w tym roku opady były wyższe niż wynika to ze średniej - Obszarowo uśredniona suma opadu atmosferycznego w styczniu 2023 r. wyniosła w Polsce 52,5 mm i była o 16,2 mm wyższa od normy dla tego miesiąca określonej na podstawie pomiarów w latach 1991-2020.