Jesteś tutaj: Home

Ministerstwo przekonuje, że S5 jest w planach, ale coś mało zdecydowanie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 13 wrzesień 2013 00:43

Na krytykę mieszkańców regionu w związku z brakiem konkretów w sprawie budowy drogi ekspresowej S5 skarżyła się w interpelacji do Ministerstwa Transportu posłanka Platformy Obywatelskiej Iwona Kozłowska licząc, że odpowiedź raz na zawsze rozwieje wątpliwości. Ministerstwo odpowiada, że ta inwestycja jest ważna, ale coś mało przekonująco.

Pierwsze zadania inwestycyjne, dla których przetargi mogą zostać ogłoszone jeszcze w 2013 r., zostały określone w zatwierdzonym załączniku nr 5 do obowiązującego „Programu budowy dróg krajowych na lata 2011–2015”. Na tej  podstawie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła 14 czerwca 2013 r. przetarg na budowę odcinka odc. Gniezno – Mielno (gr. województwa) – wyjaśnia  sekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Zbigniew Rynasiewicz.

 

Należy zaznaczyć, iż ostateczne ustalenie listy projektów, które zostaną zrealizowane, nastąpi w momencie, kiedy znane będą poziomy finansowania  dostępne do wykorzystania na infrastrukturę drogową w zakresie dróg krajowych realizowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w wieloletnich ramach finansowych Unii Europejskiej na lata 2014–2020. Resort transportu na chwilę obecną nie posiada konkretnych informacji na temat wielkości alokacji dostępnej dla GDDKiA, a tym samym nie jest w stanie określić szczegółowej i ostatecznej listy proponowanych inwestycji. Niemniej jednak zgodnie z aktualnym stanowiskiem resortu zadaniami, które planowane są do umieszczenia w nowym programie drogowym, są najważniejsze strategiczne ciągi brakujących autostrad i dróg ekspresowych. 2 Głównymi kryteriami doboru realizacji inwestycji w nowej perspektywie finansowej będą uzupełnienie istniejącej już sieci szlaków komunikacyjnych oraz panujące na nich natężenie ruchu. Żadna z ważnych inwestycji drogowych, takich jak budowa odcinka trasy S5 łączącego Bydgoszcz z Poznaniem oraz węzłem autostrady A1 Nowe Marzy, nie jest pomijana przy ww. pracach – czytamy w dalszej części odpowiedzi resortu.