Jesteś tutaj: Home

NIK: Ministerstwo Sportu dzieliło nierzetelnie środki na obiekty sportowe ,,z mechanizmami korupcjogennymi w tle”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 14 luty 2023 18:09

Temat przyznawania samorządom dotacji rządowych na obiekty sportowe budzi wśród samorządowców emocje, Najwyższa Izba Kontroli wskazuje, że podziału środków Ministerstwo Sportu i Turystyki dokonało w sposób nierzetelny. Do tej kontroli bezpośrednio nie wytypowano jednak delegatury kujawsko-pomorskiej, dlatego opieramy się tylko na danych ogólnopolskich.

Minister w nierówny sposób traktował wnioskodawców – ignorował ocenę wniosków na podstawie kryteriów oceny merytorycznej i dodawał własne punkty, wskutek czego z dofinansowania wykluczono część wysoko ocenionych merytorycznie wniosków. Program w znacznej mierze osiągnął swój cel, ale w tle NIK dostrzega mechanizmy korupcjogenne – to skrótowe podsumowanie kontroli przez Najwyższą Izbę Kontroli. Badaniu poddano okres od początku 2018 roku do marca 2022 roku. W tym okresie z Programu Sportowa Polska wydano 608,8 mln zł.

 

Najwyższa Izba Kontroli ocenia, że pieniądze były dzielone w sposób nierzetelny. O ile wstępnie wnioski o dofinansowanie od samorządów były opiniowane przez zespół według kryteriów, to kontrowersje budzi możliwość dodawania dodatkowych punktów bezpośrednio przez ministra sportu - Zasady oceny od lipca 2019 r. pozwalały Ministrowi na przyznawanie wnioskom dodatkowych punktów bez szczegółowego uzasadnienia, co skutkowało wykluczaniem z dofinansowania od ponad 50% do ponad 76% wniosków wysoko ocenionych przez Zespół na podstawie kryteriów oceny merytorycznej: technicznej, ekonomicznej i sportowej/potencjału sportowego. Zdarzało się też, że po przyznaniu dodatkowych punktów przez Ministra dofinansowano wnioski, które uzyskały bardzo niską ocenę Zespołu, co świadczyło o nierównym traktowaniu wnioskodawców – czytamy w komunikacie NIK.

 

Izba sprawdziła też jak rozdysponowano środki pomiędzy województwa – rzuca się w oczy, że zdecydowanie najwięcej środków otrzymało województwo podkarpackie – 151,9 mln zł na 148 co stanowi aż 12,9% udziału w całej kwocie dla kraju. Kujawsko-pomorskie znajduje się w środku stawki – sfinansowano u nas 48 zadań o wartości 67,7 mln zł, co stanowi 5,7% ogólnopolskiej alokacji, otrzymaliśmy zatem więcej środków niż chociażby województwo pomorskie i warmińsko-mazurskie. Najmniej dostały województwa przy zachodniej granicy: zachodniopomorskie, lubuskie oraz opolskie.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica