Jesteś tutaj: Home

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna druga najskuteczniejszą w Europie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 10 luty 2023 15:00

W rankingu fDi Global Free Zones of the Year 2022, wydawanym przez grupę medialną Financial Times za najlepszą strefę ekonomiczną w Polsce uznano w 2022 Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Jednocześnie okazała się ona drugą najlepszą w Europie. Główna siedziba Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej mieści się w Gdańsku, ale jak przyznają jej prezesi, największe projekty inwestycyjne realizuje w województwie kujawsko-pomorskim. W październiku prezes Przemysław Sztandera na II Bydgoskim Forum Bursztynowym Szlaku przedstawił koncepcję Parku Przemysłowego Emilianowo.

Za najlepszą w Europie uznano strefę Wschodniej Anglii w Wielkiej Brytanii. Dla Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zajęcie drugiego miejsca na kontynencie to ogromne wyróżnienie, w szczególności też z tego powodu, że udało się uzyskać najlepszy wynik w Polsce, do tej pory dominowała w naszym kraju katowicka strefa. W 2021 roku PSSE wydała rekordową liczbę decyzji o wsparciu inwestycji, było ich łącznie 90, z łącznym nakładem inwestycyjnym na poziomie 2,7 mld zł, co przyczyniło się do powstania 633 nowych miejsc pracy. Eksperci tworzący raport docenili też inwestowanie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w rozwój innowacji, chociażby utworzenie Centrum Programowania Robotów Przemysłowych, którego głównym punktem rozwoju jest Włocławek w kujawsko-pomorskim.

 

PSSE w skali globalnej jest 7 największą strefą na świecie – wygrała Dubai Multi Commodities Centre w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przed Dalian Free Trade Zone w Chinach.

 

- Otrzymanie tytułu jednej z najlepszych stref ekonomicznych na świecie jest dla nas ogromnym wyróżnieniem oraz niewątpliwym docenieniem naszej pracy. Realizowane przez nas działania skupiają się na czterech głównych filarach, czyli wsparciu przedsiębiorców, pomocy w rozwoju startupów poprzez działalność parków naukowo – technologicznych, promocji szkolnictwa branżowego oraz rozwoju przemysłu dzięki działalności Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. Taki wachlarz projektów pozwala nam na kreowanie odpowiednich warunków inwestycyjnych od dostosowania podstaw edukacyjnych pod potrzeby rynku pracy, po wsparcie rozwoju światowych korporacji – mówi Przemysław Sztandera Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.