Jesteś tutaj: Home

Z Unii otrzymamy 1,8 mld euro, dołożymy do projektów przynajmniej 317 mln euro

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 07 luty 2023 16:00

Pod koniec stycznia Zarząd Województwa opublikował Szczegółowy Opis Osi Priorytetowych, czyli podstawowe zasady dotyczące wydatkowania funduszy europejskich z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej 2021-2027, z realnym rozliczeniem do końca 2030 roku. Województwo kujawsko-pomorskie będzie miało do dyspozycji w ramach swojego programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 1 mld i 836 mln euro. To spora kwota – SzOP pokazuje jaki będzie dla tych środków wkład własny.

Z funduszami europejskimi jest tak, że zazwyczaj oprócz dotacji trzeba mieć też swój wkład własny do inwestycji. Zapisy SzOP pokazują, że w nowej perspektywie finansowej jest plan, aby Unia mimo wszystko większość projektów finansowała w 85%, dlatego przewiduje się, że wkład własny dla wykorzystania przedmiotowego 1,8 mld euro wyniesie dokładnie 317,5 mln euro. Kwota wkładu własnego spora, jak przeliczymy ją na złotówki to będzie ponad miliard złotych, ale pozwoli to zainwestować łącznie około 10 mld złotych co powinno być ogromną wartością dodaną dla regionalnej gospodarki. Mówimy też o wydatkach w perspektywie ponad 6 lat, więc wkład własny nie powinien być specjalnym problemem.

 

Wspomniane 317,5 mln euro wkładu własnego SzOP dzieli na trzy części – najwięcej do tych projektów dołożą samorządy z Województwem Kujawsko-Pomorskim na czele, we współpracy z gminami i powiatami – tutaj przewiduje się, ze wydadzą one łącznie niecałe 120 mln euro do 2030 roku. Do projektów unijnych realizowanych w naszym województwie dołoży się też państwo – tutaj przewiduje się prawie 100 mln euro. Fundusze europejskie są dedykowane też prywatnym firmom, ich udział w kładzie własnym oszacowano na nieco ponad 83 mln euro.

 

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to łącznie do 2030 roku wydamy na projekty z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2 mld i 153,6 mln euro.