Jesteś tutaj: Home

Kolej odzyskała pasażerów po pandemii

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 31 styczeń 2023 12:54

W roku 2022 zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego, jednocześnie wzrost cen paliwa spowodowany wojną na Ukrainie sprawił, że część osób zdecydowało się na podróżowanie transportem zbiorowym. Urząd Transportu Cywilnego podsumował 2022 rok w przewozach – był on pod względem liczby pasażerów lepszy od 2019 roku, czyli ostatniego przed pandemią

W 2022 z usług polskiej kolei skorzystało 342,2 mln pasażerów to o prawie 40% więcej niż w 2021 roku oraz o 6,3 mln osób więcej (tj. o 1,9%) niż w 2019 roku. Można powiedzieć zatem, że pasażerowie po pandemii wrócili na kolej.

 

- Rekordowe wyniki przewozów pasażerskich w 2022 r. to powrót do trendu wzrostu liczby podróżnych obserwowanego przed wybuchem pandemii. W 2022 r. po dwóch trudnych latach walki z koronawirusem kolej musiała zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem – konsekwencjami wybuchu wojny w Ukrainie. W pierwszych trzech tygodniach konfliktu do Polski trafiło ok. 2 mln uchodźców z tego kraju, co okazało się znacznym wyzwaniem logistycznym. Na dobry wynik wpłynęło nie tylko to, że z usług kolei dodatkowo korzystali obywatele Ukrainy. W obliczu wywołanego przez wojnę wzrostu cen paliw kolej okazała się optymalną formą dojazdu do pracy, szkoły, na uczelnie oraz na wakacje” – podsumowuje dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

 

Wynik 342,2 mln zł to najlepszy wynik od 2001 roku, ale warto pamiętać, że lata 90. zaczynaliśmy od blisko 800 mln. pasażerów rocznie, do 2000 ta liczba spadła do 360 mln.

 

Największy udział w przewozach w 2022 roku miała spółka Polregio, która przewiozła prawie 90 mln pasażerów, która również w stosunku do 2021 roku notuje blisko 40% wzrost - Wzrost liczby przewiezionych pasażerów o blisko 40% rok do roku to zasługa coraz lepszej efektywności spółki. W kolejnych latach naszym celem jest przekroczenie poziomu 100 mln pasażerów rocznie. Naszym priorytetem jest zakup nowego taboru, by korzystający z naszych usług w regionach podróżowali najnowszymi pociągami i to bez względu na to czy mieszkają w aglomeracjach, czy też mniejszych miastach i miejscowościach. – mówi Artur Martyniuk, Prezes Zarządu Polregio S.A.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica