Jesteś tutaj: Home

120 tys wolontariuszy w Polsce i na świecie gra dzisiaj z orkiestrą

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne niedziela, 29 styczeń 2023 12:44
120 tys wolontariuszy w Polsce i na świecie gra dzisiaj z orkiestrą fot. Łukasz Widziszowski / WOŚP

Łącznie grają oni w 1653 sztabach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - To nasze święto! 1653 sztaby, to jest coś pięknego, tak niebywałego. Jesteśmy pod każdą szerokością geograficzną, ten nasz duch polski, ten nasz uśmiech, ta radość, której na co dzień nieraz nam brakuje. Ona będzie z nami przez cały czas – mówi Jerzy Owsiak.


Ze wspomnianych 1653 sztabów 87 to sztaby zagraniczne w 25 krajach. Jeden z takich sztabów powstał w niemieckim Mannheim, przy udziale diaspory polskiej. Mannheim to miasto partnerskie Bydgoszczy.

Najstarszym wolontariuszem tegorocznego Finału jest pan Zdzisław Wielochowski, który ma 94 lata. Pan Zdzisław kwestuje razem z Hufcem ZHP Ziemi Tarnowskiej.  Natomiast najstarszą wolontariuszką, która z nami gra, jest Pani Anna Kusiak. Zaledwie dwa tygodnie temu obchodziła swoje 96. urodziny. Panią Anię spotkacie w brytyjskim mieście Corby - podaje biuro prasowe WOŚP.

 

31. Finał będzie poświęcony walce z sepsą, zatem zakupiony sprzęt przysłuży się wszystkim grupom wiekowym Polaków. Sepsa jest bowiem zagrożeniem dla wszystkich – według badań, aż 20% zgonów na całym świecie związanych jest z sepsą Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że 2017 roku na świecie było 49 mln sepsy, z czego 11 mln osób zmarło. Na sepsę szczególnie narażone są dzieci.

 

WOŚP wskazuje, że w Polsce nie gromadzi się danych, dlatego nie mamy dokładnych statystyk, natomiast w 2018 roku Najwyższa Izba Kontroli wskazała, że z problemem sepsy jest wiele do zrobienia, w szczególności w szpitalach

 

Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia - optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc. Właśnie dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zagażeń - umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami – czytamy w komunikacie WOŚP.