Jesteś tutaj: Home

Urząd Marszałkowski chce zbadać specyfikę eksportową kujawsko-pomorskiego. Tylko czy to jest komukolwiek potrzebne?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 27 styczeń 2023 20:23

,,Za pośrednictwem poszczególnych analiz, stanowiących powiązane ze sobą synergiczne opracowania, przedstawić spójny obraz potencjału eksportowego województwa kujawsko-pomorskiego dla wskazanych przez Zamawiającego sektorów gospodarki. Powinny one jednocześnie określić dla przedstawicieli tych sektorów najkorzystniejsze możliwości w kontekście ich ekspansji oraz funkcjonowania na dedykowanych dla ich potencjału zagranicznych rynkach docelowych” - brzmi to trochę jak bełkot, ale to fragment specyfikacji zamówienia, na które Urząd Marszałkowski jest gotów wydać ponad milion złotych.

Co prawda realny wydatek jest mniejszy, bowiem dwie oferty, które złożono w przetargu są poniżej miliona, najtańsza przekracza 766 tys. zł. Dokładny tytuł zamówienia to: ,,Opracowanie pakietu 7 analiz gospodarczych ukierunkowanych na specyfikę eksportową województwa kujawsko-pomorskiego”. Trzeba zadać jednak kluczowe pytanie – czy to jest komukolwiek potrzebne opracowanie? Eksportem zajmują się głównie prywatni przedsiębiorcy, w kujawsko-pomorskim mamy też kilka firm państwowych, którzy na co dzień zajmują się szukaniem rynków zbytu, a czasach globalnej wioski również trzeba ich szukać za granicą.

 

Tworzenie analiz o tym jaka jest ,,specyfika eksportowa województwa” jak rozmawiam z przedsiębiorcami odbierane jest ze śmiechem. Patrząc na dokumentację przetargową to najprawdopodobniej całe te opracowania sfinansuje Unia Europejska w ramach niewykorzystanych przez kujawsko-pomorskie funduszy unijnych. Trzeba jednak zadać sobie pytanie, czy nie lepiej wydać te środki na bardziej realną pomoc dla regionalnego biznesu w szukaniu rynków, niż wydawać je na analizy, których sens tak po ludzku trudno jest uzasadnić.

 

Sporo nie wydaliśmy na eksport

Pula wydatków dedykowana promocji eksportowej regionów jest dość spora, bowiem wydatkowanie mamy niewielkie. Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego, której Urząd Marszałkowski zlecił rozdysponowanie środków na wsparcie promocji eksportowej firm z regionu, nie może się poszczycić specjalnymi sukcesami. Nabór przeszło bowiem niewiele firm. Jak słyszymy od przedsiębiorców, jednym z problemów jest biurokracja.

 

Dlatego też wydaje się, że temu zagadnieniu trzeba się bliżej przyjrzeć.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica