Jesteś tutaj: Home

Radny interweniuje w sprawie sprzedaży alkoholu na Hali Targowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 24 styczeń 2023 00:00
Radny interweniuje w sprawie sprzedaży alkoholu na Hali Targowej Wizualizacja

Niby przed nami już ostatnia prosta przed otwarciem zmodernizowanej zabytkowej Hali Targowej przy ulicy Podwale, w nowej odsłonie ma być to jednak przestrzeń relaksu z restauracjami, kawiarniami oraz także potencjalne miejsce imprez kulturalnych. Otwarcie hali to zatem jeszcze czas przyszły, natomiast już dzisiaj pojawiają się oczekiwania, aby zakaz w tym miejscu sprzedaży alkoholu.

,,Protest” z takim oczekiwaniem mieli w listopadzie wystosować do ratusza przedsiębiorcy (nie wskazani konkretnie jacy) oraz Rotary Club Bydgoszcz. Poznajemy je, bowiem interpelacje z prośbą odniesienia się do niego skierował radny Bogdan Dzakanowski – Alkohol, który leje się strumieniami, a szczególnie w piątki i w soboty, powoduje zachowania i postawy, uwłaczające naszej bydgoskiej kulturze – brzmi stanowcze pismo.

 

O ile to, że alkohol szkodzi w dużych ilościach jest faktem o którym nawet nie trzeba dyskutować, to na pewno oczekiwanie prewencyjnego zablokowania uzyskania przez przedsiębiorcę koncesji może zaskakiwać. Uderza to bowiem we swobodę wolnej konkurencji, skoro w promieniu kilku metrów od tej hali mamy kilka punktów sprzedających alkohol. Praktycznie to lokale sąsiadujące z halą, które już mają koncesję na alkohol, na takiej decyzji by znacznie zyskały.

 

W sąsiedztwie hali znajduje się też sklep monopolowy, w którym od kilku miesięcy zgodnie z uchwałą wprowadzającą Park Kultury Stare Miasto sprzedaż alkoholu jest zakazana. Chodzi o to, aby uniknąć spożywania alkoholu ,,pod chmurką”.

 

Prezydent odnosząc się do interpelacji stwierdza, że zgodnie z prawem prezydent nie ma narzędzi, aby jeżeli przedsiębiorca wnioskujący o koncesje, spełniający ustawowe wymogi, odmówić mu wydania koncesji. Radni mogą teoretycznie zmniejszyć limit wydawanych koncesji, ale nie jest wówczas powiedziane, że alkoholu nie będzie na hali, może koncesja nie być przedłużona jakiemuś sąsiedniemu klubowi.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: