Jesteś tutaj: Home

Na konflikcie nie zbudujemy dobrobytu. W Bydgoszczy rozpoczął się Campus Academy Rafała Trzaskowskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 20 styczeń 2023 22:02

- Na konflikcie nie zbuduje się dobrobytu, na konflikcie nie zbuduje się przyszłości – mówił w piątek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas inauguracji Campus Academy w Młynach Rothera. Jest to inicjatywa będąca kontynuacją Campusu Polska jaki latem odbył się pod Olsztynem. Campus Academy ma być cyklem spotkać w różnych częściach kraju, w Bydgoszczy ta inicjatywa została zainaugurowana.


Ideę spotkań organizowanych przez Rafała Trzaskowskiego jest rozmowa przede wszystkim z młodzieżą,przed którą stają politycy w niekoniecznie z pozycji bycia ważniejszymi. Odróżnia to od typowych wieców partyjnych, że nie zawsze slogany partyjne wystarczą, aby zaspokoić oczekiwania słuchaczy.

 

- Jesteśmy podzieleni, królują negatywne emocje, wyobrażam sobie, że gdyby politycy zebrali się przy jednym stole, to mieliby dzisiaj problem z zadecydowaniem jaką zupę chcieliby zjeść, to pewnie by się pokłócili – wskazywał na problem ogromne polaryzacji w polskiej polityce prezydent Rafał Trzaskowski, wskazując jednocześnie na to, że winę za to ponoszą też media społecznościowe, które promują wpisy nacechowane emocjami - Algorytmy, które rządzą mediami społecznościowymi są niestety tak skonstruowane, aby nas napuszczać na siebie, bo w dzisiejszych czasach najlepiej sprzedaje się konflikt, najlepiej sprzedają się kontrowersje.


Trzaskowski wskazywał na zjawisko o którym pisali amerykańscy politolodzy, iż taka polaryzacja prowadzi do tego, że wielu ludzi zamyka się na argumenty politycznej, starając się bronić swojego przekonania za wszelką cenę, tylko wtedy nie ma miejsca na debatę - Właśnie przeciwko temu musimy działać, bo media społecznościowe i w ogóle nasza rzeczywistość zamyka nasz w naszych bańkach, bardzo często docierają do nas te informacje, które są zgodne z naszymi poglądami, albo nawet więcej próbują wzmacniać nas nasze przekonanie. Nie konfrontują nas z innymi poglądami.

 

Co na to osoby słuchające tego wystąpienia? Początkujący bydgoski polityk Łukasz Rezulak zgadza się z tym poglądem - Coraz trudniej nam się rozmawia, są tzw. bańki informacyjne i one utrudniają komunikację między wyborcami poszczególnych partii, ale też między pokoleniami i między różnymi osobowościami.


Zdaniem Rezulaka prowadzi to też do tego, że jako społeczeństwo się coraz bardziej izolujemy - To jest coraz trudniejsze i coraz bardziej się niestety izolujemy.


Zagrożenia idące z tej tego jak działają media społecznościowe zauważa też obecna na Campusie Academy posłanka Magdalena Łośko - Problem mediów społecznościowych niestety przewija się zwłaszcza w kwestii młodych osób, nie zawsze pozytywnie. Niestety mamy oddźwięki tej działalności w mediach społecznościowych bardzo negatywne, dotyka to niestety młodzież w kwestiach psychologicznych – jest izolowanie i alienowanie się młodzieży.

 

Rozmówcy, z którymi rozmawiałem często odnosili się też do Młynów Rothera, dla wielu z nich była to pierwsza wizyta, nie kryjąc swojego zachwytu przeprowadzoną rewitalizacją. Campus Academy w Bydgoszczy zakłada jeszcze sobotnie spotkania, tego dnia zobaczymy m.in. mera Lwowa Andrija Sadowego.