Jesteś tutaj: Home

Pięć firm zainteresowanych zaprojektowaniem nowej linii tramwajowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 17 styczeń 2023 00:38

W poniedziałek nastąpiło otwarcie w ofert w przetargu na zaprojektowanie przebiegu nowej linii tramwajowej od ronda Kujawskiego, przez ulicę Solskiego, Piękną do Szubińskiej, a stąd do Placu Poznańskiej i wzdłuż Kruszwickiej do ronda Grunwaldzkiego. Ma być to pierwszy etap w kierunku rozbudowy komunikacji tramwajowej w tej części miasta. Ratusz liczy na pozyskanie dofinansowania unijnego.

Łącznie mówimy o torowisku o długości 3,4 km. Linia ma być projektowana pod tzw. zielone torowiska, bardziej estetyczne dla oka, ale też bardziej ekologiczne. Wyłoniona w tym przetargu firma będzie musiała opracować dokumentację techniczną dla tego odcinka, a także dla przebudowy pętli tramwajowej w Myślęcinku. Kluczowym elementem realizacji tego zadania będzie uzyskanie przez wykonawcę decyzji środowiskowej oraz uzyskanie decyzji ZRID. W praktyce po tym etapie będzie można już ogłaszać przetargi na roboty budowlane.

 

Miasto przewidziało w tym przetargu kwotę blisko 1,9 mln zł, patrząc na najtańsze oferty to będzie to przynajmniej 1,9 mln zł. Znacznie droższe będą już roboty budowlane – ratusz liczy na pozyskanie z Programu operacyjnego Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (największy program operacyjny dla Polski) przeszło 80 mln zł. Jaki będzie realny koszt pokaże postępowanie przetargowe.

 

Zakłada się, że okres projektowania i uzyskiwania decyzji potrwa około roku.

 

W najbliższej perspektywie finansowej Bydgoszcz chce zbudować też linie tramwajową łączącą ulicę Gdańską z dworcem PKP oraz wzdłuż alei Wyszyńskiego.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: