Jesteś tutaj: Home

Jest rekomendacja do podniesienia cen egzaminów na prawo jazdy o ponad 100 zł za podejście

Napisał  Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 16 styczeń 2023 17:06

Obecnie egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B kosztuje 140 zł za podejście, Związek Województw RP rekomenduje podniesienie tej ceny do 250 zł. O cenach egzaminów w poszczególnych województwach decydować mają Sejmiki Województw, ale wydaje się niemal przesądzone, że taki będzie poziom podwyżki. Ta informacja jest zatem motywacją, aby się pośpieszyć ze zdawaniem, póki można to zrobić taniej.

Problem z finansowaniem Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego widoczny był w ubiegłym roku, gdy z jednej strony podrożały ceny paliwa, z drugiej natomiast egzaminatorzy zaczęli dopominać się o podwyżki. W rezultacie dochodziło do akcji protestacyjnych, przez część egzaminów była przekładana. Parlament z uwagi na oczekiwania samorządowców w sprawie zwiększenia cen egzaminów, wprowadził od 1 stycznia ustawę, która dała kompetencje Sejmikom Województw ustalania cen egzaminów, wyznaczając jednak przy tym maksymalne granice.

 

Temat podwyżki cen egzaminów pojawił się już na grudniowej sesji kujawsko-pomorskiego Sejmiku Województwa, wówczas jednak decyzji żadnych nie podjęto wskazując na konieczność uzgodnienia wspólnego stanowiska z innymi województwami, aby uniknąć zjawiska tzw. turystyki egzaminacyjnej, które powstałoby, gdyby jedno województwo oferowało tańsze egzaminy od drugiego.

 

6 stycznia Związek Województw RP zaproponował, aby cena za egzamin teoretyczny wyniosła 50 zł (obecnie jest to 30 zł), natomiast praktyczny na kategorię B 250 zł (obecnie 140 zł). Trzymając się deklaracji marszałka z grudniowej sesji, to uchwała w tej sprawie będzie podjęta za dwa tygodnie na styczniowej sesji i będzie zgodna z zaleceniem Związku Województwa RP.

 

W województwie kujawsko-pomorskim działają trzy ośrodki egzaminacyjne: w Bydgoszczy (plus ośrodek zamiejscowy w Inowrocławiu), w Toriniu (plus ośrodek zamiejscowy w Grudziądzu) oraz we Włocławku.