Jesteś tutaj: Home

Bydgoszcz nie szczędzi wydatków na zdrowsze powietrze

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 12 styczeń 2023 15:36

W ostatnich latach wzrosła świadomość konieczności walki o jakość powietrza, samorządowcy – często zachęcani polityką dotacyjną Unii Europejskiej, coraz więcej inwestują w ekologiczne rozwiązania jak np. produkcję prądu z fotowoltaiki, czy termomodernizacją budynków, które pozwalają ograniczyć koszty środowiskowe produkcji energii. Z rankingu ,,Wspólnoty” wynika, że Bydgoszcz w przeliczeniu na mieszkańca wydaje z miast wojewódzkich najwięcej najwięcej.

W latach 2018-2021 przeciętny bydgoszczanin zapłacił średnio prawie 393 zł na walkę o lepsze środowisko. Ta kwota wynika z przeliczenia wydatków ogólnych władz miasta na ten cel na jednego mieszkańca. Drugi Szczecin wydał zaledwie 268,5 zł na mieszkańca, a trzeci Olsztyn tylko niecałe 187 zł, czyli prym Bydgoszczy jest bardzo wyraźny. Dalej mamy Katowicę i Kraków, a listę miast z wydatkami poniżej 100 zł na mieszkańca otwiera Opole przed Poznaniem.

Prezydent Rafał Bruski na łamach ,,Wspólnoty” wyjaśnia, że ratusz o poprawę powietrza jakim oddychają mieszkańcy realizuje m.in. poprze rozwój transportu tramwajowego, wspieranie mieszkańców w wymianie starych pieców, a także termomodernizację. Bruski chwali się też dużą ilością nowych paneli fotowoltaicznych w mieście.

 

Więcej od dużych miast wydają miasta powiatowe – prym wiedzie Rybnik z przeszło 828 zł na mieszkańca przed Krosnem – 514 zł i Piekarami Śląskimi 396 zł. Rybnik i Piekary Śląskie są to miasta ze Śląska, gdzie sytuacja związana ze smogiem jest znacznie trudniejsza, stąd też tak duże wydatki.

 

Jeżeli chodzi o województwa to ranking ,,Wspólnoty” wygrywa zdecydowanie województwo Śląskie wydając prawie 16 zł na mieszkańca w latach 2018-2021, drugie małopolskie to już nieco ponad 7 zł, a trzecie opolskie niewiele ponad 2,2 zł. Województwa kujawsko-pomorskiego nie ma w pierwszej dziesiątce.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP