Jesteś tutaj: Home

Radny został urzędnikiem COEiS Białe Błota. To budzić może wątpliwości co do niezależności

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 12 styczeń 2023 00:35

27 grudnia kierownik Centrum Obsługi Edukacji i Sportu w Białych Błotach rozstrzygnął konkurs na stanowisko urzędnicze ds. organizacyjnych. Zatrudniony został na to stanowisko radny Sławomir Ossowski. Nie narusza to ustawy tzw. antykorupcyjnej, ale jest to kwestia, która powinna być wyborcom znana. Radny Ossowski twierdzi, że formalnie jeszczenie nie został zatrudniony - faktem jest natomiast bezspornym, że na to stanowisko aplikował i konkurs wygrał.

 

Zgodnie z przepisami antykorupcyjnymi radnego nie można zatrudnić w Urzędzie Gminy, nie może być on też kierownikiem jednostki podległej ratuszowi, czyli chociażby COEiS. Chodzi o to, aby uniknąć sytuacji, gdy radny reprezentujący organ kontrolny w gminie, czyli także wobec wójta, nie był od niego zależny. Wójt z kolei jest kierownikiem urzędu oraz podlegają mu formalnie instytucje podległe urzędowi. Taka sytuacja mogłaby bowiem wpływać na ograniczenie niezależności radnych, dlatego ustawodawca przewidział zakazy.

 

Z interpretacji prawnych wynika, że zatrudnienie radnego jako szeregowego pracownika w jednostce podległej urzędowi może być dopuszczalne. Nie mniej jednak powinni o tym wyborcy wiedzieć, bowiem jest to istotny fakt w ocenianiu całościowe postawy radnego, chociażby na sesjach wobec wójta.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: