Jesteś tutaj: Home

Czy uda się wdrożyć integrację taryfową w kujawsko-pomorskim? Samorządowcy robią kolejne podejście

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 09 styczeń 2023 18:56
Czy uda się wdrożyć integrację taryfową w kujawsko-pomorskim? Samorządowcy robią kolejne podejście Fot: Mikołaj Kuras

Już wiele lat temu były plany wdrażania wspólnego biletu na komunikację zbiorową, która integrowałaby różne formy podróżowania i pozwalałaby sprawniej zaplanować podróż. Póki co jednak nie udało się w naszym województwie nic ambitniejszego wdrożyć. W grudniu samorządowcy podpisali list intencyjny, który jest kolejną próbą wdrożenia integracji taryfowej.

 

W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej planowane jest wdrożenie projektu Kujawsko-Pomorskiej Aplikacji Transportowej - Mobility-as-a-service (MAAS).

 

W tej sprawie 16 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu podpisano list intencyjny z prezydentami pięciu największych miast kujawsko-pomorskiego, w tym Bydgoszczy, Inowrocławia i Torunia. Aplikacja mobilna oraz system dostępny z poziomu przeglądarki internetowej mają docelowo pomóc zaplanować optymalnie podróż po naszym województwie za pomocą transportu zbiorowego oraz sprzedać pasażerowi bilet, bez konieczności ustawiania się w kolejce do kasy.

 

Obecnie nie ma w kujawsko-pomorskim specjalnej integracji taryfowej, poza możliwością zakupu biletu kolejowego do lokalizacji docelowej (nie musimy wówczas kupować osobnego biletu dla Polregio i Arrivy) oraz pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem możemy zakupić jeszcze bilet godzinny od przybycia na komunikację miejską. Nowe rozwiązanie ma pozwolić kupić bilet pomiędzy przystankiem A w jednym mieście i przystankiem B w innym mieście.