Jesteś tutaj: Home

Wspólny odcinek S10 i A1 będzie miał trzy pasy. GDDKiA ogłosiła przetarg na przygotowanie rozbudowy

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne czwartek, 05 styczeń 2023 12:26

Odcinek autostrady A1 pomiędzy Toruniem i Włocławkiem (35 km) zostać ma poszerzony do trzech pasów ruchu, ma to związek z faktem, że w jego przebiegu biec będzie również droga ekspresowa S10, która we Włocławku odbije na Warszawę.


W styczniu 2022 roku Minister Infrastruktury podpisał Program Inwestycji obejmujący proces przygotowawczy dla poszerzenia autostrady A1. Realizacja inwestycji zapewni zwiększenie przepustowości, skrócenie czasu przejazdu oraz poprawę poziomu bezpieczeństwa istniejącej autostrady. Umożliwi też efektywne rozprowadzenie zwiększonego ruchu drogowego na trasach dojazdowych do planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Inwestycja przyczyni się także do dostosowania parametrów technicznych A1 do prognozowanego wzrostu natężenia ruchu, spowodowanego m.in. przejęciem w przyszłości ruchu relacji Szczecin - Warszawa na obecnej autostradzie A2, przez drogę ekspresową S10.

 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prognozuje, że w 2050 roku na tym odcinku może przemieszczać się nawet 67 tys. pojazdów dziennie.

 

Ogłoszony właśnie przetarg zakłada opracowanie materiałów potrzebnych do uzyskania decyzji środowiskowej.

 

Wspomnieć należy, że koncepcja odcinka Bydgoszcz – Toruń drogi S10, której budowa wkrótce ruszy, przewiduje techniczne przygotowanie do poszerzenia tego odcinka również do trzech pasów w każdym kierunku w przyszłości.

 

13 kwietnia 1346 roku

Król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie