Jesteś tutaj: Home

Francuska telewizja wyemitowała reportaż o zagrożeniu skażenia Wisły. O Zachemie można posłuchać w kilku językach

Napisane przez  Ł.R. / Arte Opublikowano w Bydgoszcz środa, 04 styczeń 2023 14:46
Francuska telewizja wyemitowała reportaż o zagrożeniu skażenia Wisły. O Zachemie można posłuchać w kilku językach Kadr z reportażu Arte.TV

Telewizja Arte z siedzibą w Strasburgu wyemitowała półgodzinny reportaż o bydgoskim Zachemie oraz zagrożeniu jakie stanowi dla Wisły. Reportaż ,,Wisła w niebezpieczeństwie” powstał w ramach cyklu Europejskie historie. Można go obejrzeć w internecie aż w 6 językach, oprócz wiodących dla Arte francuskiego i niemieckiego, także w polskim, angielskim, hiszpańskim i włoskim.

Żadna instytucja nie traktuje sprawy poważnie – mówi rektor w trakcie reportażu pokazując odpady jakie pozostały po dawnych zakładach Zachem. Główną bohaterką reportażu jest Renata Włazik, bydgoska aktywistka, która o problematyce Zachemu mówi od wielu lat. Sam reportaż pokazuje narrację, że od wielu lat problem jest polskim władzom znany, ale nie podjęto znaczących działań, aby oczyścić zanieczyszczenia oraz nie pozwolić, aby dotarły one do Wisły, gdyż wówczas mogłyby zagrażań nie tylko tej rzece, ale całemu morzu bałtyckiemu.

 

 

- Od ponad 5 lat to leży i wsiąka w glebę. Bardzo smutne jest, że od ujawnienia zanieczyszczenia do jego usunięcia bardo wiele czasu mija – wypowiada się prof. Mariusz Czop z krakowskiej AGH, który prowadzał w Zachemie badania, które pokazały, iż mamy do czynienia z zagrożeniem w dużej skali.

 

Z punktu widzenia bydgoskiego odbiorcy, który się sprawą interesuje, reportaż nie wnosi może zbyt wielu nowych informacji, ale jego emisja w kilku językach sprawić może, że problem stanie się znany w Europie. Reportaż można obejrzeć w języku polskim na stronie Arte.tv: https://www.arte.tv/pl/videos/104426-015-A/re-wisla-w-niebezpieczenstwie/

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: