Jesteś tutaj: Home

W tym roku województwo przeznaczy mniej na pomoc ukraińskim regionom. Powodem są problemy z zakupem agregatów

Napisał  Opublikowano w Regionalne piątek, 23 grudzień 2022 09:44

Pod koniec listopada Sejmik Województwa uchwalił przekazanie czterem ukraińskim regionom po ok. 74 tys. zł wsparcia, w formie pomocy rzeczowej. Wpisywało się to w intencję sejmiku sprzed kilku miesięcy, aby Ukrainie przekazać z budżetu województwa 0,5 mln zł. W ostatni poniedziałek radni swoje zamiary skorygowali zmniejszając planowaną pomoc.

Chodzi dokładniej o obwody: żytomierski, chmielnicki (regiony partnerskie kujawsko-pomorskiego) oraz znajdujące się na froncie dniepropietrowski i doniecki. Główna oś pomocy miała opierać się na zakupie po 4 agregatów prądotwórczych, które z uwagi na niszczenie przez Rosję infrastruktury krytycznej są niezwykle potrzebne. Szacowano, że uda się kupić agregat po 10 tys. zł. Z agregatów w poniedziałkowych uchwałach radni zrezygnowali, bowiem - Usunięta została pozycja „zakup agregatów prądotwórczych”, gdyż po rozeznaniu rynku zakup dobrych jakościowo agregatów o parametrach, które w sposób skuteczny pozwoliłyby zabezpieczyć potrzeby energetyczne na Ukrainie okazał się do końca 2022 roku niemożliwy do zrealizowania.

 

W rezultacie każdy z tych obwodów otrzyma po ok. 33 tys. zł pomocy. Głównie będzie to pomoc żywnościowa, ale każdy z tych regionów otrzyma też po 10 turystycznych kuchenek gazowych oraz po 38 gaśnic.