Jesteś tutaj: Home

W poniedziałek radni zajmą się budżetem województwa

Napisał  Opublikowano w Regionalne niedziela, 18 grudzień 2022 00:10

Przed nami sesja budżetowa województwa kujawsko-pomorskiego, która odbędzie się jutro (19 grudnia). Sytuacja finansowa województw jest znacznie lepsza od gmin i powiatów, głównie dlatego, że województwa swoje dochody opierają głównie na podatku od firm CIT, a przychody z niego dynamicznie rosną, natomiast udział województw w PIT, z którego wpływy spadają z powodu reform Polskiego Ładu, jest znikomy. W rezultacie planowana na 2023 rok nadwyżka operacyjna przekroczy 350 mln zł.

Projekt budżetu, nad których pochylą się jutro radni przewiduje 95 mln zł deficytu, co spowodowane będzie jednak głównie wydatkami inwestycyjnymi. W skali przeszło 1,8 mld budżetu kluczowym wydatkiem będzie jednak bieżące utrzymanie połączeń kolejowych, które wzrośnie w przyszłym roku do ponad 194 mln zł, jedną z głównych przyczyn radykalnego wzrostu kosztów są ceny energii niezbędne do zasilania trakcji kolejowej. Dość sporo – prawie 88 mln zł – stanowić będą spłaty zobowiązań jakie zaciągało województwo oraz podległe mu spółki w latach poprzednich. Za zobowiązania zaciągnięte przez spółkę Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne w 2010 roku, w roku przyszłym przyjdzie nam oddać ponad 64 mln zł.

 

Na inwestycje planuje się w budżecie 828 mln zł – najwięcej z tej puli, ponad 150 mln zł pochłoną drogi wojewódzkie. 32 mln zł planuje wydać województwo na rozbudowę Opery Nova w Bydgoszczy (to zadanie jest finansowane wspólnie z Miastem Bydgoszcz). Planuje się też zakup kolejnych pociągów – na ten cel rezerwuje się 11,5 mln zł, które pochodzić będą z rządowej dotacji w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych.

 

O tym jaki będzie jednak ostateczny kształt budżetu województwa na 2023 roku zdecydują w poniedziałek radni.